RESULTS: 2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament – Riverview


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament

Riverview Golf Course, Newton Falls, OH
Wednesday, September 25, 2019

Qualifiers*: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Brookfield * 303
1. Conner Stevens 12 35 32 67 MEDALIST
2. Justin Atkinson 12 34 34 68
3. Jake Shingledecker 12 37 37 74
4. Kenny Montgomery 10 46 48 94
5. Cameron Wellman 10 48 49 97
Coach: Larry Smoot

2nd McDonald * 331
1. Michael Porter 10 36 40 76
2. Caleb Domitrovich 9 40 41 81
3. Ethan Domitrovich 12 42 45 87
4. Collin Ruane 12 44 43 87
5. Nathan Cunningham 12 60 49 109
Coach: Matthew Vukovic

3rd Mineral Ridge * 349
1. Jake Sylak 11 37 37 74
2. Dylan Mazzupappa 12 47 54 101
3. Anthony Ragazzine 11 43 42 85
4. Antonio LaMonica 12 44 49 93
5. Chris McMahan 11 49 48 97
Coach: Shawn Brown

4th Maplewood 364
1. Cody Farmer 12 52 44 96
2. Marcus Murray 9 50 52 102
3. Ryan Bedlion 12 44 47 91
4. Shane Swogger 12 48 46 94
5. Tim Deraway* 12 40 43 83
Coach: Jason Collins

5th Pymatuning Valley 369
1. Ryan Heym 11 44 41 85
2. Jansen Smith 10 47 48 95
3. Eric Heym 11 40 49 89
4. Michael Clark 9 49 54 103
5. Nate Henry 10 49 51 100
Coach: Jeff Compan

6th Newton Falls 370
1. Brandon Gibson* 11 38 35 73
2. Trevor Hanzel 12 45 45 90
3. Aiden Knight 12 53 47 100
4. Caleb Howard 11 54 54 108
5. Adam Honeycutt 12 52 55 107
Coach: Seth Howard

7th LaBrae 389
1. Aiden Kiser 10 52 46 98
2. Samuel Bailey 10 54 48 102
3. Malakai Roberts 12 49 46 95
4. Riley Phillips 11 54 47 101
5. Lucas Lancaster 10 48 47 95
Coach: John Pugh

8th Chalker 393
1. Cole Saxion 12 45 51 96
2. Jarrett Hudak 12 52 50 102
3. Niles Wicks 10 46 50 96
4. Derek Sherwood 9 53 46 99
5. Nick Steinbeck 9 56 67 123
Coach: Brian Woods

9th Mathews 422
1. James Koehler 12 51 52 103
2. Jason Haynie 9 51 53 104
3. Jacob Williams 9 52 59 111
4. Alex Nicholson 9 50 54 104
5. Kevin Kester 9 66 61 127
Coach: Greg Denovchek

10th Lordstown 426
1. Jordan Vaught 12 44 46 90
2. Austin Milhoan 12 50 45 95
3. Vince Spano 11 50 48 98
4. Austin Tyree 9 79 64 143
5.
Coach: Mitch Blake

11th Cardinal 434
1. Seth Hill 10 51 47 98
2. Devan Callison 12 53 48 101
3. Conner Callison 10 40 46 86
4. Tyler Dillon 10 82 67 149
5.
Coach: Mike Topalian

12th Badger 438
1. Cruze Nipple 12 43 51 94
2. Tate Smith 12 63 62 125
3. Carter Burnett 10 62 65 127
4. Mateo Fenn 10 56 60 116
5. Andrew Mariani 9 50 53 103
Coach: Thomas Perkoski

13th St. John 467
1. Dave DiSalvatore 11 43 43 86
2. Andy Grippi 10 51 51 102
3. John Biggins 11 81 76 157
4. Sam Housal 11 61 61 122
5. Anya Shevchik 10 100 77 177
Coach: Kathryn Dutton

14th Windham 487
1. TyShaun Caples 12 56 49 105
2. Zack Turk 9 70 53 123
3. Dillon Fall 10 57 51 108
4. Kaylee Nichol 10 86 65 151
5. Spencer Bryant 10 87 90 177
Coach: Daniel Gross

15th Bloomfield
1. Ben Sly 9 DQ DQ
Coach: Darrell Brammer

Bristol
1. Kenneth Swager 11 42 50 92
Coach: Douglas Seemann

John F. Kennedy
1. James Martuccio* 12 42 39 81
2. Nick Vassis 10 53 53 106
Coach: Tom Rider

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament - Pine Hills
Next PHOTO GALLERY: 2019 NOGA Hall of Fame Ceremony