FINAL RESULTS: 2010 Portage County Amateur


Doug Hauenstein earned a comeback win in the resident’s division of the 2010 Portage County Amateur Golf Championships Sunday, posting an even par 71 at Aurora Country Club for a 149 total to win by a single shot over Rob Schustrich and John Oyster.

In the Open Division (non-county residents), Kevin Miller ran away from the field with a score of 144, good for an 8-shot win and the overall championship.

For complete results from these divisions plus scores from the Women, Senior and Super-Senior divisions,

2010 Portage County Amateur Golf Championships
Round 1: Windmill Lakes Golf Course, Ravenna ““ Par 70
Round 2: Aurora Country Club, Aurora – Par 71
July 24-25, 2010

COUNTY DIVISION
1. Doug Hauenstein, Aurora 149
2. Rob Schustrich Windham 150
3. John Oyster, Kent 150
4. Bud Radis, Aurora 153
5. Collin Marozzi, Rootstown 155
6. Allen Thigpen, Rootstown 155
7. Nevada Lemon, Rootstown 156
8. Jeremy Night, Streetsboro 159
9. Cody Nickson, Kent 160
10. Mark Parsons, Kent 161
11. Jason Roche, Ravenna 163
12. Terry Besaw, Ravenna 163
13. James Strange, Kent 164
14. Charlie Walker, Mogadore 165
15. Aaron Vanderpool, Kent 166
16. Mark Mitchell, Ravenna 168
17. Kevin Zmozyski, Aurora 168
18. Mark Rado, Garrettsville 168
19. Chris Plute, Streetsboro 169
20 Randy Wilburn, Deerfield 169
21. Evan Learner, Aurora 169
22. David Fall, Windham 169
23. Tom Ludwick Ravenna 170
24. John Franks, Ravenna 172
25. Ed Marsinek, Ravenna 173
26. Anthony Marozzi , Kent174
27. Jerry Moore, Mogadore 174
28. Mike LaCivita, Ravenna 175
29. Ryan Brawley, Ravenna 177
30. Mike Doherty, Suffield 177
31. Jeff Eckenwiler, Ravenna 178
32. Billy Avalon, Aurora 179
33. Pat Camilio, Ravenna 179
34. Brian Keyser, Mogadore 180
35. Joseph Knight, Streetsboro 183
36. Kyle Leifheit, Diamond 184
37. Gust Spilios, Ravenna 184
38. Broc Benner, Mantua 185
39. Chad Brazill, Streetsboro 185
40. William Coffee, Rootstown 185
41. Matt Bright , Diamond 191
42. Pete Mahoney, Kent 194
43. Josh Richarrds, Rootstown 199
44. Klay Frazier, Kent 205
45. Ryan Leifheit, Diamond 208
46. Chris Sloe, Aurora 210
47. Mike Prendergast, Ravenna 210
48. Gabe Wawrin, Kent 215
49. Aaron Bass 219

OPEN DIVISION
1. Kevin Miller, Dover 144
2. Chad Nock, Twinsburg 152
3. A.J. Spalding Stow 152
4. Stephen Spalding, Stow 154
5. Anthony Yacovazzi, Hudson 154
6. D.J. Holeub, Aurora 154
7. Corey Leventhal, Akron 156
8. Corey Hines, Leavittsburg 156
9. Michael Pope, Akron 157
10. Jack Uecker, Akron 157
11. Dean Cutlip, Akron 161
12. Tommy Miano, Silver Lake 162
13. Tom Jalbert, Hudson 165
14. Bradley Trice, Cuyahoga Falls 167
15. Patrick Alfieri, Akron 170
16. Matt Warren, Copley 170
17. Hutch Bowers, Hartville 171
18. Kevin Dearth, Twinsburg 171
19. Tom Hinkle, Akron 175
20. John McNutt, Medina 175
21. Will Ellison, Akron 180
22. Javier Figueroa, Akron 185
23. Chris Shaw, Akron 204

SENIOR DIVISION
1. Larry Lanhan, Aurora 108
2. John Niedzialek, Concord 118
3. Randy Steele, Hudso 120
4. Tom Smith, Aurora 120
5. Charles Hall, Diamond 121
6. Lou Boarman 122
7. Don Labaj, Berea 123
8. Walter Lawrence, Tallmadge 124
8. Ramon Rousseau, Kent 124
10. Ron Ferry, 125
10. Jerry Moore Sr., Mogadore 125
10. Butch Morrette, Kent 125
10. Tim Swanda, Hudson 125
14. Emmanuel Hadgigeorgiou, Strongsville 127
15. Bob Kranek, Columbiana 128
16. Bob Goulish, Tallmadge 129
17. Tom Cofojohn, Mantua 130
17. Jimmy Mullinex, Rootstown 130
19. Dale Simmons, Akron 131
20. Steve Prunieki, Green 137
21.Dane Stilgenbauer, Youngstown 138
22. Robert Duesing, Kent 144
23. Keith Kilgore, Cuyahoga Falls 146
24. Jim Franks, Ravenna 147
25. Dave Meszar, Medina 148
26. Tony Martino, Mantua 152
27.,Bob Scalia, Ravenna 169

SUPER SENIOR DIVISION
1. Roger Mazon, Streetsboro 121
2. Bob Harwell, Stuart, Fla 122
3. Ronald Rhome, Kent 124
4. Jerry Bobbs, Ravenna 127
5. John Hruby, Aurora 130
6. Bob Mishler, Garrettsville 133
7. Bill Ellison, Akron 136
7. Daniel Grice, Ravenna 136
9. Les Cheney, Mogadore 137
9. John Hales, Akron 137
11. Ted Kunselman, Uniontown 143
12. Eli Maravich, Mogadore 151
13. Robert Altmire, Mantua 152
14. Don Smith, Mentor, 165

WOMEN’S DIVISION
1. Katie Jenior, Rootstown 157
2. Ann Ciavarella, Kent 165
3. Emilee Woolf, Ravenna 173
4. Dianna Smith, Akron 181
5. Clare Farris, Berea 184
6. Laura Erwin, Kent 195
7. Kendra Frazier, Stow 204
8. Wendy Brugman, Mantua 205
9. Tracy Moore, Ravenna 223

Previous 2010 Portage County Amateur Round 1 Results
Next FINAL RESULTS: 2010 Cleveland Amateur Qualifying Events & Course Championships