RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier – Tamer Win


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division I Girls – Tamer Win

Tamer Win Golf and Country Club, Cortland, OH
Monday, October 3, 2016

* Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Boardman * 330
1. Jacinta Pikunas 12 35 39 74
2. Jenna Vivo 11 34 38 72
3. Britney Jonda 11 44 44 88
4. Maya Stinson 10 49 47 96
5. Emily Jackson 10 50 49 99
Coach: Brian Terlesky

2nd Chardon * 343
1. Clara Llundblad 11 39 45 84
2. Brianna Kuty 12 41 45 86
3. Laine Hursh 10 43 42 85
4. Jessica Queen 12 40 48 88
5. Kayla Toth 11 54 54 108
Coach: Bob Condon

3rd Roosevelt * 346
1. Kory Nielsen 12 39 39 78
2. Chloe Wise 12 41 48 89
3. Grace Thompson 10 44 44 88
4. Lauren Garner 10 45 46 91
5. Emma Picicco 9 45 47 92
Coach: Bryan Harvey

4th NDCL * 349
1. Avery Ovens 10 38 43 81
2. Nora Nelson 11 42 47 89
3. Casey King 10 43 44 87
4. Kelsey Walton 12 46 46 92
5. Nikki Balsom 12 47 45 92
Coach: Lesley Baker

5th Canfield 352
1. Gillian Cerimele 11 38 39 77
2. Hannah Keffler 10 40 44 84
3. Carmel Cerimele 11 43 48 91
4. Victoria Messuri 10 49 51 100
5. Kristin Shelley 10 50 52 102
Coach: Diane McCall

6th Aurora 397
1. Brittney Griffen 12 47 61 108
2. Gia Leone 12 50 64 114
3. Kenzi Myers 11 43 50 93
4. Skyler Banbury 11 51 47 98
5. Olivia Traci 9 51 47 98
Coach: Noah Goodman

7th Kenston 398
1. Aya Henry 11 47 47 94
2. Izzy Krzys 11 44 55 99
3. Alli Lindner 11 47 56 103
4. Lexi Journey 11 56 52 108
5. Abi Vossler 11 49 53 102
Coach: Kip Freeman

8th Madison 407
1. Emileigh Kleps 10 61 54 115
2. Mina Gephart 10 51 58 109
3. Kalee Kless 11 45 48 93
4. Joei Davidson 12 45 51 96
5. Jasmin Miralez 12 58 51 109
Coach: John Dragas

9th Howland 407
1. Elisa Morello 12 50 48 98
2. Leah Moody 12 44 53 97
3. Emily Darlington 10 49 55 104
4. Megan Brown 10 55 62 117
5. Madison Schaefer 9 55 53 108
Coach: Melissa Rura

10th Lake Catholic 409
1. Marina Marusic 11 42 45 87
2. Olivia Zampedro 11 50 58 108
3. Katie Dybzinski 12 53 51 104
4. Gianna Grandini 12 60 74 134
5. Gabrielle Grandini 10 52 58 110
Coach: Stephen Eppich

11th Austintown-Fitch 420
1. Sammi Tofil 12 45 51 96
2. Maddy Weaver 10 51 49 100
3. Lauren Novak 11 43 50 93
4. Erin Mahoney 10 63 87 150
5. Adria Stelluto 10 63 68 131
Coach: Terry Kekic

12th Will. South 425
1. Ashley Jones 12 DNF 0 DNF
2. Sarah Cummins 12 54 64 118
3. Hannah Vodicka 10 47 51 98
4. Caty Johnston 10 50 49 99
5. Alexis Rossilli 10 49 61 110
Coach: Carisa Lindsay

13th Mentor 427
1. Brittany Duplessis 12 48 56 104
2. Julia Bleck 12 56 52 108
3. Nicole Betz 10 55 48 103
4. Alexa Malnar 12 56 56 112
5. Hailey Bryan 10 56 58 114
Coach: Dan Wolf

14th Geneva 480
1. Abby Dragon 11 56 59 115
2. Madison Lindberg 10 54 55 109
3. Audra Lininger 10 64 68 132
4. Destiny VanDevander 11 65 59 124
5. Kara Hutchinson 10 61 73 134
Coach: Randy Ankrom

15th North 573
1. Jamie Naymick 10 58 64 122
2. Sarah Richter 9 75 88 163
3. Olivia Teal 10 62 72 134
4. Desiree Hodgson 10 72 82 154
5. Brittany Strickland 10 80 103 183
Coach: Christine Kollm-Tomb

16th West Geauga 0
1. Alyssa Pecharka 12 49 51 100
Coach: Roger Sines

Warren G Harding 0
1. Katie Elder 11 67 80 147
Coach: Fred Whitacre Jr

 

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Jenna Vivo Boardman 11 34 38 72
2 Jacinta Pikunas Boardman 12 35 39 74
3 Gillian Cerimele * Canfield 11 38 39 77
4 Kory Nielsen Roosevelt 12 39 39 78
5 Avery Ovens NDCL 10 38 43 81
6 Hannah Keffler * Canfield 10 40 44 84
6 Clara Llundblad Chardon 11 39 45 84
8 Laine Hursh Chardon 10 43 42 85
9 Brianna Kuty Chardon 12 41 45 86
10 Casey King NDCL 10 43 44 87
10 Marina Marusic * Lake Catholic 11 42 45 87
12 Jessica Queen Chardon 12 40 48 88
12 Grace Thompson Roosevelt 10 44 44 88
12 Britney Jonda Boardman 11 44 44 88
15 Nora Nelson NDCL 11 42 47 89
15 Chloe Wise Roosevelt 12 41 48 89
17 Lauren Garner Roosevelt 10 45 46 91
17 Carmel Cerimele * Canfield 11 43 48 91
19 Emma Picicco Roosevelt 9 45 47 92
Kelsey Walton NDCL 12 46 46 92
Nikki Balsom NDCL 12 47 45 92
22 Lauren Novak Austintown-Fitch 11 43 50 93
Kenzi Myers Aurora 11 43 50 93
Kalee Kless Madison 11 45 48 93
25 Aya Henry Kenston 11 47 47 94
26 Joei Davidson Madison 12 45 51 96
Sammi Tofil Austintown-Fitch 12 45 51 96
Maya Stinson Boardman 10 49 47 96
29 Leah Moody Howland 12 44 53 97
30 Skyler Banbury Aurora 11 51 47 98
Elisa Morello Howland 12 50 48 98
Olivia Traci Aurora 9 51 47 98
Hannah Vodicka Will. South 10 47 51 98
34 Caty Johnston Will. South 10 50 49 99
Izzy Krzys Kenston 11 44 55 99
Emily Jackson Boardman 10 50 49 99
37 Alyssa Pecharka West Geauga 12 49 51 100
Victoria Messuri Canfield 10 49 51 100
Maddy Weaver Austintown-Fitch 10 51 49 100
40 Abi Vossler Kenston 11 49 53 102
Kristin Shelley Canfield 10 50 52 102
42 Alli Lindner Kenston 11 47 56 103
Nicole Betz Mentor 10 55 48 103
44 Brittany Duplessis Mentor 12 48 56 104
Katie Dybzinski Lake Catholic 12 53 51 104
Emily Darlington Howland 10 49 55 104
47 Lexi Journey Kenston 11 56 52 108
Brittney Griffen Aurora 12 47 61 108
Madison Schaefer Howland 9 55 53 108
Olivia Zampedro Lake Catholic 11 50 58 108
Kayla Toth Chardon 11 54 54 108
Julia Bleck Mentor 12 56 52 108
53 Jasmin Miralez Madison 12 58 51 109
Madison Lindberg Geneva 10 54 55 109
Mina Gephart Madison 10 51 58 109
56 Alexis Rossilli Will. South 10 49 61 110
Gabrielle Grandini Lake Catholic 10 52 58 110
58 Alexa Malnar Mentor 12 56 56 112
59 Gia Leone Aurora 12 50 64 114
Hailey Bryan Mentor 10 56 58 114
61 Emileigh Kleps Madison 10 61 54 115
Abby Dragon Geneva 11 56 59 115
63 Megan Brown Howland 10 55 62 117
64 Sarah Cummins Will. South 12 54 64 118
65 Jamie Naymick North 10 58 64 122
66 Destiny VanDevander Geneva 11 65 59 124
67 Adria Stelluto Austintown-Fitch 10 63 68 131
68 Audra Lininger Geneva 10 64 68 132
69 Olivia Teal North 10 62 72 134
Kara Hutchinson Geneva 10 61 73 134
Gianna Grandini Lake Catholic 12 60 74 134
72 Katie Elder Warren G Harding 11 67 80 147
73 Erin Mahoney Austintown-Fitch 10 63 87 150
74 Desiree Hodgson North 10 72 82 154
75 Sarah Richter North 9 75 88 163
76 Brittany Strickland North 10 80 103 183
77 Ashley Jones Will. South 12 DNF 0 DNF

Previous RESULTS: 2016 Boys Division I Sectional Qualifier - Sweetbriar
Next CALL FOR ENTRIES: Early October Golf