RESULTS: 2016 Boys Division II Sectional Qualifier – Forest Hills


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division II Boys – Forest Hills

Forest Hills Golf Course, Elyria
Tuesday, September 27, 2016

*Qualifiers: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Padua Franciscan * 321
1. Ben Jones 12 38 38 76
2. Joe Onorato 12 35 38 73
3. Henry Neumann 11 39 40 79
4. Jake Barth 10 44 49 93
5. Charles Beatty 9 47 49 96
Coach: Kevin Leigh

2nd Holy Name * 348
1. Lukas Vollman 12 38 42 80
2. Andrew Bleakley 11 43 46 89
3. Mitch Andrus 12 46 38 84
4. Sean Bradway 9 44 51 95
5. Zach Lepkowski 9 52 59 111
Coach: Derek Smith

3rd Elyria Catholic * 365
1. Brandon Netzel 12 36 43 79
2. Andy Brown 11 49 50 99
3. Gregory Gorczyca 11 46 44 90
4. Jamie Wells 11 44 53 97
5. Anthony Campagna 10 50 49 99
Coach: Rick Montgomery

4th Black River 373
1. Luke Tanner 12 39 41 80
2. Logan Stretar 12 48 51 99
3. Patrick McCafferty 12 47 47 94
4. Jared Frederick 10 41 59 100
5. Sam Bourdess 9 66 65 131
Coach: Josh Calame

5th Northwestern 374
1. Justin Ebert 11 42 44 86
2. Jacob Besancon 12 44 47 91
3. Colton Corbett 12 44 50 94
4. Cal Rhamy 9 47 56 103
5. Tyler Austin 12 55 59 114
Coach: Scott St.Clair

6th Firelands 375
1. Austin Urban 10 50 46 96
2. Carter Grude 10 57 61 118
3. Evan Lacey 11 39 44 83
4. Colin Ransom 11 43 48 91
5. Jacob Newman 10 51 54 105
Coach: Chris Pelphrey

7th Buckeye 381
1. Connor Thomas 11 41 45 86
2. Chase Capela 10 45 48 93
3. Tony Vanello 10 46 44 90
4. Ethan Cooper 9 61 51 112
5. 0 0 0
Coach: Mark Haddad

8th Norwayne 383
1. C.J. Sweigert 12 42 40 82
2. Chad Starling 12 47 44 91
3. Justin Metsker 10 52 49 101
4. Adam Jacobs 12 49 60 109
5. Josh Brown 11 60 55 115
Coach: Scott Norman

9th Chippewa 383
1. Adam Filo 11 37 39 76
2. Luke Schaffer 12 48 39 87
3. Drew Ellis 12 51 57 108
4. Brady Barnett 9 57 63 120
5. Phillip Moses 11 56 56 112
Coach: Jason Egli

10th Keystone 389
1. Trent Porter 11 42 47 89
2. Matt Bloch 11 44 49 93
3. Colin Brodnik 10 58 50 108
4. Bryan Sayers 9 53 48 101
5. Joseph Gaughan 9 58 48 106
Coach: Greg Morgan

11th Luth. West 392
1. Alex Robinson 12 49 45 94
2. Sam Spacek 10 48 47 95
3. Hunter West 10 49 54 103
4. John Smolik 10 49 51 100
5. Jake Albrecht 10 55 55 110
Coach: Dale Lehrke

12th Wellington 397
1. Alex Fehlan 11 41 47 88
2. Colton Schmidt 11 50 54 104
3. Trevor Garfield 11 45 48 93
4. Luke Tandrich 9 59 53 112
5. James Feliciano 11 58 61 119
Coach: Tom Guyer Jr

13th Fairview 405
1. Chris Corrigan 12 47 50 97
2. Blake Adkins 12 49 46 95
3. Peter Butterfield 11 52 56 108
4. Jonathan Parasci 11 52 60 112
5. Ryan Eckert 9 57 48 105
Coach: Joe Battaglia

14th Loudonville 481
1. Ryan Odenkirk 11 45 46 91
2. Brennan Laser 12 54 64 118
3. Sean Whitehead 12 70 63 133
4. Cody Morris 9 67 72 139
5. 0 0 0
Coach: Jim Conley

15th Brooklyn 0
1. Aaron Wrost 9 55 53 108
2. Jeff Rosin 10 48 52 100
Coach: Jeff Lavinder

 

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Joe Onorato Padua Franciscan 12 35 38 73
2 Ben Jones Padua Franciscan 12 38 38 76
2 Adam Filo * Chippewa 11 37 39 76
4 Henry Neumann Padua Franciscan 11 39 40 79
4 Brandon Netzel Elyria Cath. 12 36 43 79
6 Luke Tanner * Black River 12 39 41 80
6 Lukas Vollman Holy Name 12 38 42 80
8 C.J. Sweigert * Norwayne 12 42 40 82
9 Evan Lacey Firelands 11 39 44 83
10 Mitch Andrus Holy Name 12 46 38 84
11 Connor Thomas Buckeye 11 41 45 86
Justin Ebert Northwestern 11 42 44 86
13 Luke Schaffer Chippewa 12 48 39 87
14 Alex Fehlan Wellington 11 41 47 88
15 Trent Porter Keystone 11 42 47 89
Andrew Bleakley Holy Name 11 43 46 89
17 Gregory Gorczyca Elyria Cath. 11 46 44 90
Tony Vanello Buckeye 10 46 44 90
19 Ryan Odenkirk Loudonville 11 45 46 91
Jacob Besancon Northwestern 12 44 47 91
Chad Starling Norwayne 12 47 44 91
Colin Ransom Firelands 11 43 48 91
23 Jake Barth Padua Franciscan 10 44 49 93
Trevor Garfield Wellington 11 45 48 93
Chase Capela Buckeye 10 45 48 93
Matt Bloch Keystone 11 44 49 93
27 Colton Corbett Northwestern 12 44 50 94
Alex Robinson Luth. West 12 49 45 94
Patrick McCafferty Black River 12 47 47 94
30 Blake Adkins Fairview 12 49 46 95
Sam Spacek Luth. West 10 48 47 95
Sean Bradway Holy Name 9 44 51 95
33 Charles Beatty Padua Franciscan 9 47 49 96
Austin Urban Firelands 10 50 46 96
35 Jamie Wells Elyria Cath. 11 44 53 97
Chris Corrigan Fairview 12 47 50 97
37 Logan Stretar Black River 12 48 51 99
Anthony Campagna Elyria Cath. 10 50 49 99
Andy Brown Elyria Cath. 11 49 50 99
40 John Smolik Luth. West 10 49 51 100
Jared Frederick Black River 10 41 59 100
Jeff Rosin Brooklyn 10 48 52 100
43 Bryan Sayers Keystone 9 53 48 101
Justin Metsker Norwayne 10 52 49 101
45 Hunter West Luth. West 10 49 54 103
Cal Rhamy Northwestern 9 47 56 103
47 Colton Schmidt Wellington 11 50 54 104
48 Jacob Newman Firelands 10 51 54 105
Ryan Eckert Fairview 9 57 48 105
50 Joseph Gaughan Keystone 9 58 48 106
51 Colin Brodnik Keystone 10 58 50 108
Peter Butterfield Fairview 11 52 56 108
Aaron Wrost Brooklyn 9 55 53 108
Drew Ellis Chippewa 12 51 57 108
55 Adam Jacobs Norwayne 12 49 60 109
56 Jake Albrecht Luth. West 10 55 55 110
57 Zach Lepkowski Holy Name 9 52 59 111
58 Jonathan Parasci Fairview 11 52 60 112
Luke Tandrich Wellington 9 59 53 112
Ethan Cooper Buckeye 9 61 51 112
Phillip Moses Chippewa 11 56 56 112
62 Tyler Austin Northwestern 12 55 59 114
63 Josh Brown Norwayne 11 60 55 115
64 Carter Grude Firelands 10 57 61 118
Brennan Laser Loudonville 12 54 64 118
66 James Feliciano Wellington 11 58 61 119
67 Brady Barnett Chippewa 9 57 63 120
68 Sam Bourdess Black River 9 66 65 131
69 Sean Whitehead Loudonville 12 70 63 133
70 Cody Morris Loudonville 9 67 72 139

Previous RESULTS: 2016 Girls Division II Sectional Qualifier - Punderson
Next RESULTS: 2016 Boys Division II Sectional Qualifier - The Elms