The team of Patrick Milkovich and Nick Orr, both from Canterbury Golf Club, won with a blistering Better Ball score of 62 (-9).

Second place honors went to the team of Jaysen Hansen, Beechmont CC and Greg Smith, Westbrook with a score of 65 (-6).

The next event on the Northern Ohio PGA Tournament Schedule is the Flat Cat Golf Pro-1 Am Scratch at Mayfield Country Club on Monday, June 15.

 
Northern Ohio PGAFINAL RESULTS:
2020 Northern Ohio PGA Pro Pro

Sponsored By Devon Holden & Finn Scooters
Lakewood Country Club, Westlake, Ohio
Monday, June 8, 2020

1 Patrick Milkovich / Nick Orr 32-30–62 -9 $1,700.00

2 Jaysen Hansen / Gregory Smith 33-32–65 -6 $1,400.00

T3 Cory Kumpf / Gary Robison 34-32–66 -5 $775.00
T3 David Morgan / Tom Waitrovich 32-34–66 -5 $775.00
T3 Rob Moss / Steve Mulcahy 32-34–66 -5 $775.00
T3 Mike Stone / Steve Stone 34-32–66 -5 $775.00

7 Jim Troy / Kyle Kellogg 33-34–67 -4 $500.00

T8 Tom Atchison / Mitchell Camp 35-33–68 -3 $150.00
T8 Michael Balcar / Matt Urban 31-37–68 -3 $150.00
T8 Steve Bordner / Collin Slattery 34-34–68 -3 $150.00
T8 Darin DeLelys / Mark Scott Jr. 36-32–68 -3 $150.00
T8 Justin Long / Tyler McHugh 35-33–68 -3 $150.00
T8 Matthew McMahon / Tim Perin 38-30–68 -3 $150.00
T8 Scott Pollack / Gary Rusnak 34-34–68 -3 $150.00

Out of the Money:
T15 Eric Morgan  Plum Brook CC / Nick Paez  GolfTEC – Cleveland West 69
T15 Mark Sierak  Barrington / Gary Trivisonno  PGA Of America Life Member 69
T17 Milton Carswell  Stone Oak CC / Brett Coluccio  Northern Ohio PGA 70
T17 Glenn Cunningham  Westwood / Jason Nussbaum  Congress Lake 70
T17 Holden Pahr  The Country Club / Kevin Sullivan  GolfTEC – Brecksville 70
T20 Thomas Lydic  Pepper Pike Club / Sean McGuire  Pepper Pike Club 71
T20 Dennis Miller PGA Of America Life Member / Andy Santor  The Country Club 71
T20 Steve Parker  Portage / John Sico  Westwood 71
T23 Ian Haidle  Shady Hollow / Collin McEndree  Club Walden 72
T23 Matt Hill  Westbrook CC / Adam Stinogle  Beechmont 72
T23 Chad Kitzmiller  Westfield Group CC / Jordan Paolini  Shaker Heights 72
T23 Joseph Leenheer  JEL / William McKinley  Canterbury 72
T27 Todd Holden  Oakhaven GC / Ian Miller  Ohio Wesleyan University 73
T27 Mike Dessecker  Golf Galaxy – Akron / Steven Duhon  Fairlawn 73
T27 Nick Gustin  Erie Shores GC / Joe Meglen  GolfTEC-Stonebrook 73
30 Brian Boggs  Fremont CC / Dan Sutton  Heather Downs CC 74
T31 Gina Battistone  Chagrin Valley / Joshua Diemer  Chagrin Valley 75
T31 Jason Martin  Firestone CC / Ryan Brawley  Quail Hollow CC- W/M 75
T31 Jason Garnet  Canterbury / Blake Nienhuis  Canterbury 75
T31 Adam Lewicki  Portage / Mike Rankin  Westbrook CC 75
T35 Tony Adcock  Seven Hills CC / Daniel Terry  Chippewa GC 76
T35 Robert Atkinson  Cutting Edge / David Graf  McDivots Driving Range 76
T35 Joey Kurtz  Belmont CC / Cody Martin  Plum Brook CC 76
T38 Greg Andrego  Ellsworth Meadows / Trent Maxwell  Windmill Golf Center​ 77
T38 Van Brandt  Belmont CC / Douglas Davis  River Greens GC 77
T38 David Kinnell  Pine Hills GC / Steven Weir  Cleveland State University 77

Previous RD1 RESULTS: 2020 Junior PGA Sectional Championship
Next 2020 Chippewa Scratch League: Week 4 Results