RESULTS: 2019 Reece Alexander Invitational Boys High School Golf


2019 Reece Alexander Invitational Champs Hoban

FINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 Reece Alexander Invitational

presented by Gilmour Academy
Fowler’s Mill Golf Club, Chesterland
Sunday, August 25, 2019

TEAM RESULTS:

ARCHBISHOP HOBAN 304
WALSH JESUIT GOLD 306
SAINT IGNATIUS BLUE 311
SAINT IGNATIUS GOLD 314
SAINT EDWARD 322
NDCL 322
BRUNSWICK 325
CANTON CENTRAL CATHOLIC 325
MENTOR 332
UNIVERSITY SCHOOL 333
WALSH JESUIT MAROON 337
GILMOUR ACADEMY 340
PADUA 360
LUTHERAN WEST 364
MASSILLON WASHINGTON 370
CHAGRIN FALLS 375
CATHEDRAL PREP 379

TOP INDIVIDUAL SCORES:

MEDALIST: Ben Coors / Walsh Jesuit Gold – 71
2nd PLACE: Nolan Haynes / Archbishop Hoban – 73
3rd PLACE: Ross Williamson / St Ignatius Blue – 73
4th PLACE: Chris Bridge / University School – 74
5th PLACE: Solomon Petrie / Archbishop Hoban – 75

INDIVIDUAL SCORES BY TEAM:

BRUNSWICK
Alex Heilbrun 87
Clay Greiner 81
Chase Safko 84
Cody Merrill 77
Max Heilbrun 83

CANTON CENTRAL CATHOLIC
Kyle Freudeman 76
Charlie Belden 80
Max Congeni 88
Gavin Shamblen 86
Alex Milavickas 83

CATHEDRAL PREP
Trey Thompson 95
Luke Markiewicz 90
Jacob Eastbourn 102
Ryan Eastbourn 95
Matt Costa 99

CHAGRIN FALLS
Winston Breeden 96
Harrison White 94
Evan Bargar 97
Kyle Zaluski 100
Will Winovich 88

GILMOUR ACADEMY
Liam Ottaway 79
Harry Rogers 94
Alex Swinarski 80
Jack Popovich 87
Eric Anton 94

HOBAN
Nolan Haynes 73
Solomon Petrie 75
Aaron Apticar 78
Josh Wright 88
Jake Ryan 78

LUTHERAN WEST
Jakob Gross 87
Tyler Robinson 94
Tyler West 104
DJ Robinson 91
Cameron Wandrie 92

MASSILLON WASHINGTON
Nate Albrecht 91
TJ Harper 112
Trent Marsh 92
Zac Turskey 97
Jordan Fronimo 90

MENTOR
Wyatt Chapman 88
Nick Zaller 83
Dylan Feldkamp 79
Evan Lewis 82
Vince Aracaro 90

NDCL
Aditya Achar 76
Danny Milo 80
Zander Gibson 80
Ryan Nanzak DQ
David Simpkins 86

PADUA
Charlie Beatty 92
Matt Mog 93
Cameron Tkacmik 86
Dan Fisher 91
Cameron Short 91

ST EDWARD
Max Nepomleceo 81
Colin Myslenski 75
Cam Addington 81
Sean Coughlin 86
Jackson Stimple 85

ST IGNATIUS BLUE
Ross Williamson 73
Connor Malicki 77
Nick Piesen 79
Andrew Martin 82
Liam Doyle 87

ST IGNATIUS GOLD
Andrew Kaye 76
Nick Longano 80
Connor Warns 76
MJ Myers 82
Braden Hilditch 83

UNIVERSITY SCHOOL
Joey Kubic 86
Chris Bridge 74
Eric Arekhett 96
Grant Mylen 86
Ben Clegg 87

WALSH JESUIT GOLD
Ben Coors 71
Colton Levey 78
Clark Nemer 78
Josh Fisher DQ
Parker Kufel 79

WALSH JESUIT MAROON
Donovan Morris 83
Ethan Shah 81
Josh Weiner 92
Jackson Holzapel 81
Antonio Nestico 96

 
– courtesy of Paul Michalko, Gilmour Academy

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2019 Golfweek Am Tour - The Quarry
Next PHOTO GALLERY: 2019 Chippewa Championship RD2