RESULTS: 2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament – Pine Hills


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament

Pine Hils Golf Club, Hinckley, OH
Wednesday, September 25, 2019

Qualifiers*: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Gilmour Academy * 323
1. Liam Ottaway 11 39 38 77 MEDALIST
2. Alex Swinarski 10 40 40 80
3. Harry Rogers 10 40 42 82
4. Brady Nolan 12 41 45 86
5. Jack Popovich 10 41 43 84
Coach: Jamey Polak

2nd Wellington * 352
1. Will Palmison 11 43 44 87
2. Wyatt Sasack 11 45 45 90
3. Jordan McKee 12 44 42 86
4. Eric Benko 12 45 50 95
5. Luke Tandarich 12 42 47 89
Coach: Tom Guyer Jr

3rd Loudonville * 367
1. Owen Hinkle 11 42 40 82
2. Charles Purdy 12 48 45 93
3. Cody Morris 12 45 48 93
4. Nate Morris 10 58 50 108
5. Isaac Gessner 9 51 48 99
Coach: Jim Conley

4th Independence 378
1. Hugh Corrigan 12 47 46 93
2. Michael Jedrezek 12 51 51 102
3. Andrew Marcinko* 9 47 44 91
4. Mark Tripodi 11 51 51 102
5. Ryan Gibson 12 45 47 92
Coach: Mark Echstenkamper

5th Dalton 386
1. David Cross 11 45 48 93
2. Trevor Horst 10 48 52 100
3. Jaden Schlabach 9 48 46 94
4. Tristen Shisler 12 47 52 99
5. Preston Wenger 10 54 57 111
Coach: Jeff Feller

6th Trinity 393
1. Jack Rolando 10 51 53 104
2. Jacob Potts* 11 43 46 89
3. Brody Tancak-Peshek 9 45 54 99
4. Luke Wessel 11 54 56 110
5. Jack Peters 9 49 52 101
Coach: Paul Prospal

7th Lake Ridge Academy 421
1. Sam Dresing 10 49 48 97
2. Ari Ahlawat 9 48 47 95
3. Connor Spencer 10 54 67 121
4. Alex Sandhu 10 57 51 108
5. Oscar Hoeglar 10 69 77 146
Coach: Freddie Nelson

8th Hillsdale 424
1. Kooper Koster* 12 46 40 86
2. Dylan Killey 12 54 57 111
3. Travis Nalley 11 59 53 112
4. Wyatt Carpenter 10 56 59 115
5. Hunter Schuck 10 67 77 144
Coach: Ryan Paterak

9th Cornerstone Christian 430
1. Tim Huffman 11 49 45 94
2. Harrison Dodd 11 59 62 121
3. Andy Matzke 11 55 59 114
4. Nate Dell 10 51 62 113
5. Josh Malovasic 11 53 56 109
Coach: Marian Adamo

10th Mapleton 443
1. Evan Dennison 10 46 49 95
2. Luke Miller 11 57 64 121
3. Grady Kline 10 55 54 109
4. Nolan Dennison 9 61 58 119
5. Brynn Welch 10 58 62 120
Coach: Ken Eckenroth

11th Smithville 453
1. Zach Butcher 11 56 51 107
2. Carter Piatt 09 51 57 108
3. James Arthur 09 58 73 131
4. Jaydon Marty 09 59 59 118
5. Jacob Kromer 09 58 62 120
Coach: Jim Franks

12th Columbia 464
1. Zach Hritz 10 49 52 101
2. Evan Elliot 11 46 47 93
3. Jesse West 10 75 62 137
4. Nik Adams 9 70 87 157
5. Wil Napoli 9 62 71 133
Coach: Charles Sincel

13th Cuyahoga Heights 509
1. Kaelib Graaf 9 59 71 130
2. Brady Pinter 10 58 63 121
3. Charlie Dalton 10 59 61 120
4. Jack Bohning 9 68 70 138
5. Dominic Rodriguez 11 74 79 153
Coach: Ryan Kelber

14th Andrews Osborne Academy
1. Nikola Petrovic 12 DNS DNS
2. Peter Zhu 12 DNS DNS
Coach: Scott McNevan

Norwayne
1. Tyler Sampsel 12 50 59 109
2. Heath Wood 11 65 65 130
Coach: Scott Norman

Oberlin
1. Anthony Jackson 9 52 48 100
Coach: John Carter

Rittman
1. Tyler Louk 11 54 59 113
Coach: Calvin Baird

Previous RESULTS: 2019 OHSAA Division II Girls Sectional Tournament - Riceland
Next RESULTS: 2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament - Riverview