RESULTS: 2019 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament – Windmill Lakes


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament

Windmill Lakes Golf Course, Ravenna, OH
Tuesday, September 24, 2019

Qualifiers*: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

1st Ursuline * 370
1. Ethan Sicafuse 12 58 44 102
2. Joey Brooks 11 40 48 88
3. Nicco Sabella 10 47 44 91
4. Patrick Faloon 11 46 50 96
5. Joey Carosella 10 49 46 95
Coach: Matt Morgan

2nd Rootstown * 371
1. Matt Weber 11 50 43 93
2. Dylan Bower 12 54 45 99
3. Mason Bartholomy 10 41 44 85
4. Cole Hostetler 9 50 47 97
5. Blake Bower 10 48 48 96
Coach: Keith Waesch

3rd Crestwood * 375
1. Ian Benoit 12 38 41 79 MEDALIST
2. James Riley 12 47 54 101
3. Brady Svab 12 52 49 101
4. R.J. Loomer 12 48 46 94
5. Isaac Guyette 11 52 59 111
Coach: Aaron Rauber

4th Struthers 375
1. Chaz Ekoniak 9 43 46 89
2. Anthony Monaco 12 43 45 88
3. Cameron Pykare 10 49 48 97
4. Chance Laczko 9 49 52 101
5. Andrew Day 10 DQ DQ
Coach: William Cammack

5th Lakeview 379
1. Jake McDivitt 12 49 50 99
2. Mike Horn 10 48 45 93
3. Nick DeMonica 11 50 49 99
4. Matt Miller 12 44 44 88
5. Alex Sweat 12 50 55 105
Coach: Steve Woofter

6th Southeast 395
1. Joe McLay 12 42 47 89
2. Greg Guthrie 11 45 51 96
3. Wyatt Styer 11 54 53 107
4. Nolan Truex 9 49 54 103
5. Alex Fields 10 70 74 144
Coach: Mike Jenior

7th Champion 395
1. Willis Howell 12 50 51 101
2. Jake Witheraw* 10 40 42 82
3. Ken Williams 9 47 47 94
4. Garry Pirrung 10 62 56 118
Coach: Bryant Wilson

8th Poland Seminary 399
1. Luke Nord 11 48 48 96
2. Joe Iberis* 10 42 44 86
3. Zach Linert 11 57 53 110
4. Colin Linert 9 54 56 110
5. Mason McCurdy 12 54 53 107
Coach: David DiGiacomo

9th Garfield 400
1. Jake Britton* 11 44 41 85
2. Pearce Fedor 11 50 50 100
3. Hayden Peska 10 50 50 100
4. Kyle Lance 11 60 55 115
5. Danny Ensinger 9 58 58 116
Coach: Tom Bartz

10th Waterloo 408
1. Carl Freeland 12 53 55 108
2. Luke Simons 10 46 49 95
3. Tucker Brown 11 55 49 104
4. Gavin English 11 49 52 101
5. Hunter Rothermel 10 66 54 120
Coach: Matthew Flanagan

11th Mooney 411
1. Stephen VanSuch 12 56 53 109
2. Tim Reardon 9 55 43 98
3. Jack Pepperney 10 53 44 97
4. Eddie Petrracci 11 74 63 137
5. Kyle Frommelt 12 56 51 107
Coach: Edward Baldado

12th Hubbard
1. Aidan Schuler 12 DQ DQ
2. Justin Trinckes 10 42 45 87
3. Adam Hettrich 11 47 47 94
4. Jackson Rusnak 10 52 50 102
5. Lucas Stinson 9 DQ DQ
Coach: David Cooper

Previous RESULTS: 2019 OHSAA Division II Boys Sectional Tournament - Forest Hills
Next RESULTS: 2019 OHSAA Division III Boys Sectional Tournament - Salem Hills