RESULTS: 2019 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament – Windmill Lakes


2019 Hudson Boys Golf Team
2019 Hudson Boys Golf Team

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament

Windmill Lakes Golf Course, Ravenna OH
Wednesday, October 2, 2019

Qualifiers*: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Hudson * 301
1. Coop Pamer 10 34 36 70 MEDALIST
2. Ben Basta 11 38 39 77
3. Burke Villenauve 12 36 40 76
4. Erik Block 12 40 38 78
5. Andrew Yard 10 43 42 85
Coach: Dave Kurtz

2nd Walsh Jesuit * 304
1. Ben Cors 11 39 33 72
2. Colton Levey 12 36 41 77
3. Jay Magyari 12 33 40 73
4. Clark Nemer 10 36 46 82
5. Parker Kufel 10 41 41 82
Coach: Bill Reilly

3rd Stow-Munroe Falls * 319
1. Aaron Kim 12 41 42 83
2. Dylan Dunn 10 41 39 80
3. Max Crookston 11 39 41 80
4. Dan Page 11 37 39 76
5. Scott Kline 12 43 40 83
Coach: Joe Vojtko

4th Kent Roosevelt * 325
1. Carter Troyer 12 37 36 73
2. Marek Seaholts 12 36 48 84
3. Casey Troyer 12 38 40 78
4. Ian Burkey 9 45 47 92
5. Gavin Markham 11 43 47 90
Coach: Brent Pfeiffer

5th Brecksville 326
1. John Galik* 12 37 37 74
2. Nathan Hudacek 12 41 44 85
3. Jeff Robie 11 40 43 83
4. Brice Hall 11 43 41 84
5. Mark Sowers 9 51 45 96
Coach: Ryan Goubeaux

6th Twinsburg 328
1. Blaze Tanner* 11 36 36 72
2. Dean Hoyle 11 44 45 89
3. Eric Bernhard 11 42 47 89
4. Dan Burgoyne 12 44 46 90
5. Sam Maurer* 12 40 38 78 (playoff)
Coach: Scott Levey

7th Aurora 334
1. Luke Radis 11 40 39 79
2. Mason Wolkov 11 39 44 83
3. A.J. Ventimiglia 12 42 43 85
4. Alex Ventimiglia 10 42 45 87
5. Andrew Leon 10 44 44 88
Coach: David Munson

8th Chagrin Falls 336
1. Winston Breeden 12 45 43 88
2. Luca Opperman 12 38 40 78
3. Clark Reboul 12 40 44 84
4. Harrison White 12 46 51 97
5. Evan Bargar 12 43 43 86
Coach: Anne Caja

9th Solon 337
1. Benji Grossman 12 40 44 84
2. Braden Chapnick 11 40 44 84
3. Zach Greenberg 12 41 44 85
4. Eli Rosner 11 43 41 84
5. Harry Deng 9 43 44 87
Coach: Joseph Nunney

10th Padua Franciscan 338
1. Charlie Beatty* 12 36 42 78 (playoff)
2. Matt Mog 12 45 45 90
3. Cameron Tkachik 12 42 44 86
4. Dan Fisher 11 43 41 84
5. Jake Svadba 10 48 48 96
Coach: Brian Coughlin

11th North Royalton 350
1. Jarrett Nowak 12 39 39 78
2. Owen Boff 11 40 46 86
3. Jaden Duke 10 41 47 88
4. Alex Bush 11 49 53 102
5. Daniel McKee 10 50 48 98
Coach: Steven Sprunger

12th Normandy 369
1. Noah Telepak 12 47 43 90
2. J.P. Newman 12 41 43 84
3. Mick Franz 12 46 48 94
4. Blake Gyory 12 47 54 101
5. James Bodrock 12 60 59 119
Coach: David Baracz

13th Nordonia 381
1. Brady Shick 12 48 47 95
2. Quinn Buddenhagen 11 44 42 86
3. Luke Cribbs 11 52 50 102
4. Brian Buck 10 47 51 98
5. Mason Reville 9 59 54 113
Coach: Scott Lawrence

14th Streetsboro 405
1. Hunter Timmons 11 50 45 95
2. Jacy Yuswa 10 50 52 102
3. Clayton Paul 11 47 49 96
4. Nick Gribik 10 53 59 112
5. Kyle Liddle 9 63 58 121
Coach: Bruce Thomas

15th Valley Forge 443
1. Chase Reiger 12 55 51 106
2. Isaac Rankin 12 62 53 115
3. Danny Przybysz 11 48 49 97
4. Alex Turko 9 64 67 131
5. Michael Jugler 9 57 68 125
Coach: Mitchell Hartel

16th Ravenna 454
1. Zach Scibelli 10 51 51 102
2. Landon Skilton 9 60 52 112
3. Marcus Gibson 9 55 53 108
4. Kevin Robins 9 69 63 132
Coach: Terry Kekic

17th Bedford
1. Joshua Edwards 12 46 47 93
2. Matthew Twitt 12 43 44 87
Coach: Levi Crozier

Parma
1. Gavin Lehoe 11 57 50 107
Coach: Sean Connors

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2019 OHSAA Division II Girls District Tournament - Sable Creek
Next RESULTS: 2019 OHSAA Division I Girls Sectional Tournament - Fox Den