Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament

Sweetbriar Golf Club, Avon, Ohio
Tuesday, October 1, 2019

Qualifiers*: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st St. Edward * 320
1. Max Nepomuceno 12 36 42 78
2. Colin Myslenski 11 39 36 75
3. Jackson Stimple 9 42 42 84
4. Cam Addington 12 43 40 83
5. Sean Coughlin 12 42 47 89
Coach: David Swan

2nd Westlake * 323
1. Will Fankhauser 10 38 41 79
2. RJ Zanotti 12 40 43 83
3. Ryan Malloy 12 39 43 82
4. Matt Romansky 12 38 41 79
5. Luke Vulku 12 39 44 83
Coach: Michael Berlekamp

3rd Rocky River * 324
1. Mac Milenius 12 42 42 84
2. Carlo Fricano 10 43 39 82
3. Will Bennett 11 37 38 75
4. Ethan Mylett 12 43 42 85
5. Hayden Weaver 11 40 43 83
Coach: David Hendrickson

4th Strongsville * 328
1. Michael Lee 11 35 38 73 MEDALIST
2. Cameron Moteleski 12 60 45 105
3. Corey Malloy 12 38 41 79
4. Daniel Lee 9 45 40 85
5. Thomas Powers 12 45 46 91
Coach: Steve King

5th Avon Lake 329.093000 329
1. Tyler Madden* 12 39 36 75
2. Ryan Shinko 12 39 43 82
3. Sean Laverty 11 37 44 81
4. Dylan Roig 12 48 43 91
5. Emmet Fink 11 47 46 93
Coach: Matt Perry

6th Amherst Steele 332
1. Jacob Fitzpatrick* 12 39 39 78
2. Austin Bray 10 40 45 85
3. Brent Baumgartner 11 37 43 80
4. Nathan Harmych 11 46 43 89
5. Joey Kramer 10 47 44 91
Coach: Mitch Gillam

7th Avon 338
1. Nolan King* 10 36 40 76
2. Jack Gerborg* 10 41 38 79
3. Brenton Dill 9 47 42 89
4. Matt Granitto 11 47 51 98
5. Tyler Christy 10 44 50 94
Coach: Jeffrey Stevens

8th Olmsted Falls 342
1. Evan Thiel 12 44 43 87
2. John Rini 12 39 47 86
3. Ben Scheeff 9 46 41 87
4. Mally Kilbane 11 42 47 89
5. Matt Hall 11 45 37 82
Coach: John Holzworth

9th Bay 348
1. Eddie Papp 12 38 42 80
2. Jack Nagoette 11 41 41 82
3. Josh Perrine 12 50 50 100
4. Grant Cooper 12 45 54 99
5. Lucas Shell 10 45 42 87
Coach: Rick Manderine

10th No. Ridgeville 348
1. Ben Lampe 10 43 41 84
2. Greg Codner 11 41 43 84
3. Kolin Matej 11 46 50 96
4. Sam Forristal 9 52 54 106
5. Zach Richardson 11 41 43 84
Coach: Michael Belpulsi

11th Midview 385
1. Bryan Stone 9 44 42 86
2. Micheal Ebosh 10 45 46 91
3. Quinn Rowe 10 45 51 96
4. Cullen Large 12 61 51 112
5. Dan Heuler 11 64 53 117
Coach: Randy Camp

12th North Olmsted 396
1. Ethan Kramer 12 48 47 95
2. Sean Whalen 12 55 45 100
3. Macquire Savarino 11 51 48 99
4. Justin Christ 11 54 48 102
5. Dominic Pinto 10 51 52 103
Coach: Tim Murphy

13th Elyria 396
1. Ryan Streator 12 50 51 101
2. Eric Rishel 12 48 50 98
3. Eric Sito 12 44 49 93
4. Benjamin McFrederick 12 50 54 104
5. Luke Coward 12 54 58 112
Coach: Mel Rainey

14th Lakewood 422
1. Charles Hericks 12 49 47 96
2. Jack Derethik 9 45 46 91
3. Sean McHugh 11 62 55 117
4. Tristan Rumsey 12 63 56 119
5. Gavin Fulmer 9 58 60 118
Coach: Derek Smith

15th John Hay
1. Gregory George 11 56 59 115
Coach: Gregory Grys

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2019 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament - Quail Hollow
Next RESULTS: 2019 OHSAA Division I Boys Sectional Tournament - Tannenhauf