RESULTS: 2018 OHSAA Girls Division II Sectional – Punderson


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Girls High School Golf
2018 Division II Girls Sectional Tournament

Punderson State Park Golf Course, Newbury, OH
Monday, September 24, 2018

Qualifiers *: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Laurel * 361
1. Jami Morris 10 35 36 71
2. Grace Durdle 12 44 53 97
3. Madeleine Bee 10 49 45 94
4. Emily Axner 11 55 59 114
5. Lauren Nassif 11 51 48 99
Coach: Marti Hardy

2nd Independence * 383
1. Emma McGreal 11 43 44 87
2. Allie Ksiazka 10 48 55 103
3. Morgan Pascarella 10 43 47 90
4. Hannah Botzman 12 54 49 103
5. Alexis Kovesdi 11 55 54 109
Coach: Karl Schuld

3rd Beaumont * 391
1. Natalie Noble 12 41 43 84
2. Lauren Bangasser 9 45 38 83
3. Nyomi Morris 11 48 50 98
4. Katherine Foerg 10 67 59 126
5. Olivia Panichi 12 75 61 136
Coach: Talia Trovato

4th Orange * 405
1. Emma Briskin 12 42 40 82
2. Noelle Laisure 11 59 54 113
3. Leah Laisure 11 52 46 98
4. Jesseca Hudson-Turpin 11 62 50 112
5. Casey Hart 12 DNF 0 DNF
Coach: David Chordas

5th Southeast 409
1. Gia Venuto 11 49 49 98
2. Brooke Tessean 11 48 51 99
3. Alaina Goldstein 09 49 60 109
4. Mackenzie Wood 10 59 49 108
5. Lauren Amodio 11 54 50 104
Coach: Cynthia Fesemyer

6th Gilmour Academy 433
1. Rachel Karam 12 50 48 98
2. Mackenzie Palinski 10 59 57 116
3. Olivia Caruso 11 61 61 122
4. Maddie Fitzpatrick 9 57 57 114
5. Olivia Sucato 11 50 55 105
Coach: Brian Minotas

7th Lutheran West 435
1. Sam Webb * 10 40 43 83
2. Nadia Kauntz 10 60 58 118
3. Kara VanHimbergen 12 61 66 127
4. Callie Wabeke 9 55 52 107
5. Marissa Thompson 12 73 81 154
Coach: Dave Ressler

8th Garfield 437
1. Grace Mills 10 52 47 99
2. Sydney Woconish 10 63 63 126
3. Evy Harrington 10 64 50 114
4. Sarah Seaman 9 59 54 113
5. Faith Mills 10 54 57 111
Coach: Andrew Olesky

9th Hawken 447
1. Erinn Slotta 12 51 47 98
2. Katie Hamrle 12 59 59 118
3. Lauren Ellis 9 57 55 112
4. Kati Vomberger 12 65 66 131
5. Rachael Slotta 10 66 53 119
Coach: Michael ONeill

10th Edgewood 462
1. Larissa Randolph 12 54 52 106
2. Jenna Wolfe 10 55 56 111
3. Makayla Loomis 12 62 60 122
4. Madison Irish 10 66 57 123
5. Taylor Racut 9 75 59 134
Coach: Scott Keller

11th Streetsboro 482
1. Mackenzie Vian 10 54 57 111
2. Jenna Gadomski 10 65 65 130
3. Sophia Rogowski 10 59 61 120
4. Samantha Miller 10 61 64 125
5. Haylee Bellar 9 62 64 126
Coach: Bruce Thomas

12th Pymatuning Valley 489
1. Rosalie Chambers 11 51 49 100
2. Sophia Chambers 10 52 47 99
3. Rachel Teter 11 71 65 136
4. Alex Knowles 10 87 86 173
5. Chloe Headley 11 84 70 154
Coach: Jeff Compan

13th Perry 521
1. Mascey Ciarlillo 12 58 62 120
2. Rachel Cumberledge 10 71 66 137
3. Emma Johnson 10 61 62 123
4. Isabella Vaccaro 9 70 71 141
Coach: David Kahoun

14th Cuy. Heights 553
1. Emma Patterson 10 66 61 127
2. Molly Cecil 12 71 68 139
3. Abby Morrow 11 82 72 154
4. Darci Bundus 11 71 62 133
Coach: Dan D’Orazio

Bristol
1. Katie Webb * 10 48 49 97
2. Madee McDowell 10 60 64 124
Coach: Douglas Seemann

Andrews Osborne Academy
1. Jelena Lainovic * 12 36 39 75
Coach: Scott McNevan

Crestwood
1. Jessica Latine 11 56 57 113
2. Elizabeth Carson 11 54 53 107
3. Abbey Clayman 10 DNF 0 DNF
4. Autumn Richards 11 58 60 118
Coach: Courtney O’Donnell

Kirtland
1. Cici Anness * 11 43 43 86
2. Jessica Kelly 11 55 55 110
Coach: Darrell DiFabio

Conneaut
1. Zehmyn Al-Amiri 12 63 62 125
2. Jozlyne Pape 12 61 56 117
Coach: Artemis Mermis

Be First to Comment

Post a Comment

Previous RESULTS: 2018 OHSAA Boys Division II Sectional - Quail Hollow
Next RESULTS: 2018 OHSAA Boys Division II Sectional - Windmill Lakes