RESULTS: 2018 OHSAA Division II Girls Sectional – Riceland


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

FINAL RESULTS: Girls High School Golf
2018 OHSAA Division II Girls Sectional Tournament

Riceland Golf Course, Orrville, OH
Thursday, September 27, 2018

Qualifiers *: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Northwestern * 386
1. Allison St.Clair 12 37 37 74
2. Karlie Mowrer 11 46 43 89
3. Joren Rickard 12 57 51 108
4. Tamar Walton 10 56 59 115
Coach: Scott St.Clair

2nd SVSM * 389
1. Julia Hofacker 11 48 40 88
2. Sarahkathryn Henderson 12 48 49 97
3. Kaitlin Kemp 11 57 49 106
4. Halle Kalaman 10 53 45 98
5. Emily Steel 10 63 54 117
Coach: Bob Brown

3rd Woodridge * 427
1. Kayla Kearns 11 57 52 109
2. Liz Presley 11 63 54 117
3. Avery Rickenbacher 11 52 49 101
4. Hayley Roenigk 10 50 50 100
5. Reagan Wesig 11 64 63 127
Coach: Ty-Ann Gray

4th Canton Central Catholic * 434
1. Kaitlin Belden 9 52 49 101
2. Elle Harper 12 64 55 119
3. Taylor Adams 11 50 49 99
4. Katie Vranich 10 79 69 148
5. Katie Bonar 10 56 59 115
Coach: Mackenzie Smith

5th CVCA 444
1. Kally Ashton 12 49 45 94
2. Hannah Cochran 11 59 52 111
3. Makenzie Custer 11 63 60 123
4. Madelyn Schwarz 11 67 64 131
5. Ariana Deiulus 12 58 58 116
Coach: Adam Armstrong

6th Elyria Catholic 458
1. Paige Sexstella * 12 46 47 93
2. Madelyn Wechter * 11 47 46 93
3. Abigail Shaw 11 70 62 132
4. Ashley Hoge 10 70 70 140
Coach: Eric Sexstella

7th Keystone 467
1. Nikki Selzer * 12 47 41 88
2. Peyton Halleen 12 51 52 103
3. Paige Dillen 11 62 58 120
4. Lindsey Reitz 11 86 77 163
5. Hannah Maitland 9 87 69 156
Coach: Kimberly Sturgill

8th Fairless 479
1. Evelyn Morrison 10 54 49 103
2. Erika Lear 12 61 54 115
3. Grace Dickey 12 55 64 119
4. Emma Fisher 11 85 93 178
5. Maggie Kegley 10 60 82 142
Coach: Philip Glasgow

9th Lake Center Christian 496
1. Camryn Zuercher 10 51 53 104
2. Abby Ryan 11 70 51 121
3. Meredith Karmie 9 62 60 122
4. Anna Pittman 12 76 73 149
5. Damaris Jenkins 11 DNS DNS
Coach: Ashley Phipps

10th Norwayne 498
1. Faith Rozar 12 63 54 117
2. Peyton Mullet 12 55 53 108
3. Reese King 10 56 76 132
4. Miranda Beckett 10 69 72 141
Coach: Scott Norman

11th St. Thomas Aquinas 540
1. Emily Davala 11 62 62 124
2. Sarah Hiestand 9 64 60 124
3. Heidi Kuczynski 9 73 73 146
4. Faith Burkhardt 10 72 74 146
5. Isabella Soehnlen 10 104 97 201
Coach: Terry Murphy

12th Canton South
1. Kelsie Silvestro 12 55 56 111
Coach: David Mullett

Chippewa
1. Anna Kish 10 46 51 97
2. Debbie White 12 53 51 104
Coach: Jason Egli

Columbia
1. Alexis Speck 12 DNS 0 DNS
2. Jessica Morlock 9 DNS 0 DNS
Coach: Charles Sincel

Dalton
1. Kalya VanKirk 10 63 58 121
Coach: Jeff Feller

Orrville
1. Allyson Amstutz 11 62 62 124
2. Lilli Louanglath 10 63 60 123
Coach: Chuck Davis

Our Lady of the Elms
1. Abagail Cox 12 DNS 0 DNS
2. Shannon Jackson 12 DNS 0 DNS
3. Kathryn Burns 12 DNS 0 DNS
4. Nora Leslie 11 DNS 0 DNS
Coach: Tom McKinney

Rittman
1. Kara Leatherman * 12 45 43 88
2. Chloe Vance 11 60 57 117
Coach: Calvin Baird

Tuslaw
1. Alyssa Honaker 11 59 53 112
Coach: Matt Halter

Wellington
1. Lilliann Kelley 12 54 54 108
Coach: Tom Guyer Jr

Previous RESULTS: 2018 OHSAA Division II Boys Sectional - The Elms
Next RESULTS: 2018 OHSAA Division III Boys Sectional - Riverview