FINAL RESULTS: Girls High School Golf
2017 Sectional Tournament: NEOH Division I Girls

Sweetbriar Golf Course, Avon OH
Tuesday, October 3, 2017

*Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

1st Magnificat * 332
1. Aly Kovach 11 37 40 77
2. Rachel Hetman 12 43 38 81
3. Sullivan Shannon 12 40 41 81
4. Ellen O’Leary 9 42 51 93
5. Anna Schramko 10 53 58 111
Coach: Elizabeth Szep

2nd Avon Lake * 346
1. Paighton Masterson 11 37 40 77
2. Emma Davies 11 44 46 90
3. Maggie Owen 11 45 43 88
4. Marissa Hall 11 48 52 100
5. Taylor Hubert 12 46 45 91
Coach: Krystine Frisch

3rd Medina * 353
1. Alyssa Drehs 12 41 41 82
2. Maddie Debnar 10 42 48 90
3. Erin Frey 10 43 48 91
4. Alexandria Wiedemann 12 52 48 100
5. Rebecca Prandi 12 43 47 90
Coach: Mickey McGrath

4th Highland * 363
1. Alicia Porvasnik 12 38 39 77
2. Tiffany So 11 50 44 94
3. Chelsea Mann 12 49 46 95
4. Bridget Waldo 11 49 48 97
5. Tess Myers 9 51 47 98
Coach: Mary Becker

5th Westlake 368
1. Emily Fankhauser 11 50 41 91
2. Charlotte Button 11 46 46 92
3. Lauren Akers 11 49 43 92
4. Alexa Prexta 10 47 46 93
5. Sophia Peck 11 60 55 115
Coach: Traci Edmunds

6th Wadsworth 372
1. Secilia Ho 11 38 42 80
2. Alanna Knight 12 40 53 93
3. Emily Dennison 12 51 49 100
4. Kelsey Palmer 12 49 50 99
5. Maddie Kritzell 10 59 52 111
Coach: Michael Schmeltzer

7th Strongsville 385
1. Rosemary Zaleski 12 50 54 104
2. Samantha Webb 9 41 41 82
3. Molly Duperow 10 42 46 88
4. Erin Toth 11 57 56 113
5. Veronica Palmer 10 58 53 111
Coach: Nancy Vaughn

8th Olmsted Falls 391
1. Samantha Torres 10 45 46 91
2. Kayla Kippes 10 49 57 106
3. Lindsay Rowe 12 47 54 101
4. Alyson Veverka 9 43 52 95
5. Nikki Egel 12 55 49 104
Coach: Emily Nagle

9th Rocky River 397
1. Iris Shin 11 39 41 80
2. Makayla Sheehan 12 47 42 89
3. Lexi Aguilar 9 56 55 111
4. Bella LoParo 11 61 58 119
5. Maggie Rodgers 10 60 57 117
Coach: Rick Haag

10th Steele 408
1. Elena Zaborniak 12 42 41 83
2. Rosalyn Friend 10 47 51 98
3. Ayalis Vicens 10 57 52 109
4. Emily Eischen 12 63 66 129
5. Cece Iliff 9 62 56 118
Coach: David Zvara

11th St. Joseph Academy 425
1. Elizabeth Poole 11 55 48 103
2. Madeline Macalla 11 53 57 110
3. Mollie Tirpak 11 49 55 104
4. Sarah Skodny 12 57 51 108
5. Samantha Soucie 11 56 65 121
Coach: Maureen Adler

12th Brunswick 430
1. Ericka Marano 12 47 45 92
2. Morgan Briley 10 49 52 101
3. Morgan Lutch 12 55 59 114
4. Lilly O’Connell 9 60 63 123
5. Lauren Jenkins 11 61 62 123
Coach: Sarah Belkofer

13th Avon 445
1. Julia Porchetta 11 54 48 102
2. Kavita Nanda 9 60 56 116
3. Amanda Holtzman 10 56 57 113
4. Darby Slunksi 11 58 56 114
5. Makayla Lawrence 10 66 60 126
Coach: Kaitlin Neumann

14th No. Olmsted 452
1. Kaitlyn Kwait 12 64 57 121
2. Grace English 12 60 56 116
3. Alyssa Kell 10 54 55 109
4. Natalie Ellis 10 51 55 106
5. Lauren Willis 10 74 72 146
Coach: Tony Naples

15th Bay
2. Maggie Williams 12 51 46 97
3. Larissa Strouse 11 67 62 129
Coach: Jared Shetzer

Buckeye
1. Lilly Porta 9 72 69 141
Coach: Matthew Gregory

Elyria
1. Danielle Marsh 12 51 50 101
Coach: Jim Kistler

Lakewood
1. Courtney Ribar 12 49 48 97
5. Sydney Heckeler 9 54 57 111
Coach: Mike Dow

Lorain
1. Kala Carrion 12 45 51 96
Coach: Dino Pappas

No. Ridgeville
3. Heather Gerome 10 58 50 108
4. Kayleigh Shafer 10 65 59 124
5. Zoe Monyak 10 74 74 148
Coach: Norm Frindt

Alicia Porvasnik and Paighton Masterson
Co-medalists Alicia Porvasnik from Highland and Paighton Masterson from Avon Lake. Missing co-medalist: Aly Kovach, Magnificat

 
INDIVIDUAL RESULTS:
Rank Individual Team Grade F B Score
1 Paighton Masterson Avon Lake 11 37 40 77
1 Alicia Porvasnik Highland 12 38 39 77
1 Aly Kovach Magnificat 11 37 40 77
4 Iris Shin * Rocky River 11 39 41 80
4 Secilia Ho * Wadsworth 11 38 42 80
6 Rachel Hetman Magnificat 12 43 38 81
6 Sullivan Shannon Magnificat 12 40 41 81
8 Alyssa Drehs Medina 12 41 41 82
8 Samantha Webb * Strongsville 9 41 41 82
10 Elena Zaborniak * Steele 12 42 41 83
11 Maggie Owen Avon Lake 11 45 43 88
11 Molly Duperow Strongsville 10 42 46 88
13 Makayla Sheehan Rocky River 12 47 42 89
14 Emma Davies Avon Lake 11 44 46 90
14 Maddie Debnar Medina 10 42 48 90
14 Rebecca Prandi Medina 12 43 47 90
17 Taylor Hubert Avon Lake 12 46 45 91
17 Erin Frey Medina 10 43 48 91
17 Samantha Torres Olmsted Falls 10 45 46 91
17 Emily Fankhauser Westlake 11 50 41 91
21 Ericka Marano Brunswick 12 47 45 92
Charlotte Button Westlake 11 46 46 92
Lauren Akers Westlake 11 49 43 92
24 Ellen O’Leary Magnificat 9 42 51 93
Alanna Knight Wadsworth 12 40 53 93
Alexa Prexta Westlake 10 47 46 93
27 Tiffany So Highland 11 50 44 94
28 Chelsea Mann Highland 12 49 46 95
Alyson Veverka Olmsted Falls 9 43 52 95
30 Kala Carrion Lorain 12 45 51 96
31 Maggie Williams Bay 12 51 46 97
Bridget Waldo Highland 11 49 48 97
Courtney Ribar Lakewood 12 49 48 97
34 Tess Myers Highland 9 51 47 98
Rosalyn Friend Steele 10 47 51 98
36 Kelsey Palmer Wadsworth 12 49 50 99
37 Marissa Hall Avon Lake 11 48 52 100
Alexandria Wiedemann Medina 12 52 48 100
Emily Dennison Wadsworth 12 51 49 100
40 Morgan Briley Brunswick 10 49 52 101
Danielle Marsh Elyria 12 51 50 101
Lindsay Rowe Olmsted Falls 12 47 54 101
43 Julia Porchetta Avon 11 54 48 102
44 Elizabeth Poole St. Joseph Academy 11 55 48 103
45 Nikki Egel Olmsted Falls 12 55 49 104
Mollie Tirpak St. Joseph Academy 11 49 55 104
Rosemary Zaleski Strongsville 12 50 54 104
48 Natalie Ellis No. Olmsted 10 51 55 106
Kayla Kippes Olmsted Falls 10 49 57 106
50 Heather Gerome No. Ridgeville 10 58 50 108
Sarah Skodny St. Joseph Academy 12 57 51 108
52 Alyssa Kell No. Olmsted 10 54 55 109
Ayalis Vicens Steele 10 57 52 109
54 Madeline Macalla St. Joseph Academy 11 53 57 110
55 Sydney Heckeler Lakewood 9 54 57 111
Anna Schramko Magnificat 10 53 58 111
Lexi Aguilar Rocky River 9 56 55 111
Veronica Palmer Strongsville 10 58 53 111
Maddie Kritzell Wadsworth 10 59 52 111
60 Amanda Holtzman Avon 10 56 57 113
Erin Toth Strongsville 11 57 56 113
62 Darby Slunksi Avon 11 58 56 114
Morgan Lutch Brunswick 12 55 59 114
64 Sophia Peck Westlake 11 60 55 115
65 Kavita Nanda Avon 9 60 56 116
Grace English No. Olmsted 12 60 56 116
67 Maggie Rodgers Rocky River 10 60 57 117
68 Cece Iliff Steele 9 62 56 118
69 Bella LoParo Rocky River 11 61 58 119
70 Kaitlyn Kwait No. Olmsted 12 64 57 121
Samantha Soucie St. Joseph Academy 11 56 65 121
72 Lilly O’Connell Brunswick 9 60 63 123
Lauren Jenkins Brunswick 11 61 62 123
74 Kayleigh Shafer No. Ridgeville 10 65 59 124
75 Makayla Lawrence Avon 10 66 60 126
76 Larissa Strouse Bay 11 67 62 129
Emily Eischen Steele 12 63 66 129
78 Lilly Porta Buckeye 9 72 69 141
79 Lauren Willis No. Olmsted 10 74 72 146
80 Zoe Monyak No. Ridgeville 10 74 74 148

No Comment

Leave a reply

Previous RESULTS: 2017 Division II District Girls High School Golf - Tam O'Shanter
Next RESULTS: 2017 Division I Sectional Girls High School Golf - The Elms