RESULTS: 2016 Southwest Junior Tour Event #8


Southwest Junior Golf Tour

Southwest Junior Golf Tour ClevelandFINAL RESULTS:
2016 Southwest Junior Golf Tour
Event #8 Independence Classic

Pleasant Valley GC and Rawiga GC
July 11 – 12th, 2016
Par 72/72 Yardage 6912/6711

Champions Series

Boys 15-18
Jimmy Clark, N. Olmsted 78-73 151
David Laib, Wadsworth 78-81 159
Cooper Phelps, Wadsworth 74-87 161
Brandon Netzel, N. Ridgeville 83-79 162
Emmett Caskey, Uniontown 80-84 164
Tyler Snyder, N. Royalton 83-81 164
Blake Rudy, N. Royalton 83-82 165
Jimmy Tyler, Brecksville 82-84 166
Jacob Shook, N. Royalton 84-83 167
Cameron Jean, Highland 85-85 170
Ian Dorman, Medina 86-84 170
Jack Lee, Bay Village 87-83 170
Avery Borak, Medina 85-87 172
Andy McMaster, Wadsworth 82-92 174
Adam Cook, Amherst 91-83 174
Connor Thomas, Medina 93-83 176
Eric Devney, N. Royalton 94-87 181
Nathan Fousek, Medina 89-93 182
Kenneth Slaght, Westlake 89-99 188
Andrew Lampner, Fairlawn 99-90 189
Adam Sowers, Brecksville 96-95 191
Bailey Hamilton, N. Royalton 103-89 192
Jacob Petrella, Brunswick 99-100 199
Sean Zach, Brecksville 104-95 199
Jacob Sigan, Strongsville 103-99 202
James Groh, Hinckley 109-98 207
Luke Stergar, South Euclid 106-112 218
Andrew Koza, Medina 134-115 249
Christian Lee, Lakewood 86-WD NS
Sam Spacek, N. Royalton 100-NC NS

Girls 18-U
Madison Gardner, Avon 84-80 164
Lyndsay Blum, Independence 86-80 166
Gabby Horvath, N. Royalton 102-94 196
Audrey Zedella, Hinckley 105-92 197
Shannon Sullivan, Westlake 95-105 200
Rachael Sladky, N. Olmsted 99-107 206
Christina Tommer, Independence 102-105 207
Ginger Crist, Independence 131-99 230
Sammy Horvath, N. Royalton 120-127 247
Ruby Swan, Hinckley 103-NC NS
Madeline Mindzora, Independence 109-NC NS
Madeline Harper, Independence 110-NC NS

Boys 14-U
Blake Sheinkarut, Medina 87-92 179
John Galik, Brecksville 90-89 179
Tony Vannello, Medina 89-91 180
Dylan Champney, Sheffield Vlg. 98-94 192
Jack Vichill, Westlake 93-103 196
Cooper Harbek, Medina 100-100 200
Ian Shemo, Westlake 106-95 201
Liam Doyle, Rocky River 99-102 201
Charles Beatty, Berea 98-108 206
Ethan McClowry, Medina 103-109 212
Christian Lewandowski, Akron 118-116 234
Patrick Hess, Medina 121-NC NS

Founders Series

Girls 14-U
Erin Frey, Medina 54
Ellen O’Leary, Rocky River 55

Boys 13-U
Clayton Greiner, Brunswick 46

Previous RESULTS: 2016 North Coast Junior Tour @ Sand Ridge
Next RESULTS: 2016 WOSGA Ohio Junior Girls Championship