Northern Ohio Golf AssociationAkron’s Cade Breitenstine followed his even par 70 first round with a 3-under par 67 on Sunday to take a big lead after two rounds in the 2020 Northeast Ohio Amateur Championship at Windmill Lakes Golf Club in Ravenna.

Breitenstine’s Sunday score was three shots better than any other player in the field, and he now leads Tyler Goecke of Xenia by a sizable five shots with 18 holes left to play.

Tied for third place another shot behind are Cole Corder of Beavercreek, first round lead Max Watson of Ashland, and defending champion Jack Herceg of Dublin.

Brad Steven 2020 NEO Am
Brad Steven of Concord shares the lead with Chris Okeson for the Mid-Am Division of the 2020 NEO Am.

In the Mid-Am Division, defending champion Chris Okeson of Lyndhurst shares the top spot after two rounds with four-time Cleveland Amateur champ Brad Steven of Concord. Both players sit at 6-over par total, two clear of Michael Kelley of Westerville.

In the Senior Division, Solon’s Monty Guest shot a solid 1-under par 69 on Sunday to finish at even par for two days and take a big lead after 36 holes. First round leader Brian Sparrow still holds down a share of the second position with Stow’s Mark Borlin, who shot a tidy even par 70 on Sunday. But both players are now seven shots off the pace of Guest.

Monday’s final round will begin at 8 a.m. at Windmill Lakes Golf Club. The Senior Division players will tee off first, followed by Mid-Am and Championship division players set out by score.

Watch Northeast Ohio Golf for a complete recap with full photo gallery of Monday’s final round…

RD3 STARTING TIMES: 2020 Northeast Ohio Am >

 
NEO Am presented by Great Lakes Auto NetworkROUND 2 RESULTS:
Northern Ohio Golf Association
2020 Northeast Ohio Amateur Championship

Windmill Lakes Golf Club, Ravenna Ohio
Sunday, June 7, 2020

CHAMPIONSHIP DIVISION

1 Cade Breitenstine, Akron, Ohio 70 – 67 = 137
2 Tyler Goeck, eXenia, OH 71 – 71 = 142
T3 Jack Herceg, Dublin, Ohio 70 – 73 = 143
T3 Max Watson, Ashland, OH 69 – 74 = 143
T3 Cole Corder, Beavercreek, Ohio 73 – 70 = 143
T6 Jake Caldwell, Solon, OHIO 72 – 72 = 144
T6 Nate Arnold, Milford, Ohio 73 – 71 = 144
T8 Camden Solomon, Dublin, OH 70 – 75 = 145
T8 Josh Gilkison, Springboro, Ohio 75 – 70 = 145
T8 Jack Crawshaw, Winnetka, IL 70 – 75 = 145
T8 Tanner Grzegorczyk, Glenshaw, PA 74 – 71 = 145
T8 Austin Schoonmaker, Maineville, OH 74 – 71 = 145
T13 Chris Okeson, Lyndhurst, OH 72 – 74 = 146
T13 Jake Fox, Cincinnati, Ohio 75 – 71 = 146
T13 Brad Steven, Concord, OH 72 – 74 = 146
T16 Cade Kreps, Boardman, OH 72 – 76 = 148
T16 Michael Kelley, Westerville, Ohio 77 – 71 = 148
T16 Jules Blakely, Westlake, OH 70 – 78 = 148
T16 Zach Mandry, Solon, OH 74 – 74 = 148
T20 Ken Keller, Youngstown, Ohio 73 – 76 = 149
T20 Evan Yakubov, Columbus, OH 76 – 73 = 149
T22 Mikkel Mathiesen, Beavercreek, Ohio 73 – 77 = 150
T22 Jack Garswood, Fairview Park, OH 72 – 78 = 150
T22 Matt Donahoe, North Olmsted, OH 77 – 73 = 150
T22 Brett Kaufman, Westlake, Oh 73 – 77 = 150
T22 Tim Skufca, Westlake, OH 74 – 76 = 150
T27 Matthew McAdoo, Twinsburg, Ohio 72 – 79 = 151
T27 Brandon Bodis, Avon Lake, Ohio 77 – 74 = 151
T27 Cole Christman, Canfield, OH 75 – 76 = 151
T30 Dean Austalosh, Campbell, Ohio 74 – 78 = 152
T30 Beau Bayerl, Ashland, Ohio 73 – 79 = 152
T30 Ethan Snyder, Dublin, OH 81 – 71 = 152
T30 PJ Malik, South Russell, Ohio 78 – 74 = 152
T30 Bryan Kordupel, Youngstown, OH 75 – 77 = 152
T30 Bud Radis, Aurora, OH 74 – 78 = 152
T30 Charles Winkler, Oxford, Ohio 78 – 74 = 152
T30 Brandon Netzel, North Ridgeville, OH 82 – 70 = 152
T38 Brian Smith, Amherst, OH 76 – 77 = 153
T38 Blake Solomon, Dublin, Ohio 74 – 79 = 153
T38 Dylan Fitchet, Conneaut, Ohio 76 – 77 = 153
T38 Brian Terlesky, Youngstown, Ohio 76 – 77 = 153
T38 Grant Engle, Springfield, Ohio 77 – 76 = 153
T43 Jared Wilson, Columbiana, Ohio 82 – 72 = 154
T43 Brian Polick, Wadsworth, Ohio 77 – 77 = 154
T43 Conor Mead, Amherst, OH 75 – 79 = 154
T43 Cameron Willis, Eaton, OH 76 – 78 = 154
T43 Doug Barber, Willoughby, Ohio 79 – 75 = 154

MISSED CUT:
CUT Robert Schustrich, Windham, Ohio 81 – 74 = 155
CUT Eric Wonkovich, Lakewood, OH 78 – 77 = 155
CUT Jack Kozlowski, Columbus, Ohio 74 – 81 = 155
CUT Tyler Ankrom, Akron, OH 78 – 78 = 156
CUT Caleb Westfall, Mechanicsburg, OH – Ohio 80 – 76 = 156
CUT Evan Ferrara, Kent, OH 81 – 76 = 157
CUT Bryn Irvine, Bay Village, OH 81 – 77 = 158
CUT Miles Miller, Dublin, OH 79 – 79 = 158
CUT Jonathan Filler, Fort Wayne, Indiana 77 – 81 = 158
CUT Jeff Blechschmidt, Cleveland, OH 80 – 79 = 159
CUT Jack Wertz, Cincinnati, OH 81 – 79 = 160
CUT Kyle Buzaki, Stow, Ohio 79 – 81 = 160
CUT Bobby Jonda, Boardman, Ohio 84 – 79 = 163
CUT Travis Eick, Medina, OH 82 – 81 = 163
CUT Hunter Brown, Chillicothe, Ohio 82 – 82 = 164
CUT Kevin Rowe, Westlake, OH 81 – 83 = 164
CUT Anthony Briggs, Lakewood, OH 81 – 83 = 164
CUT Ross Nicol, Lakewood, Ohio 86 – 80 = 166
CUT Ryan Cseplo, Painesville, Ohio 85 – 82 = 167
CUT Andrew Zgrabik, Brecksville, OH 88 – 79 = 167
CUT Bradley Wise, Hudson, Ohio 84 – 87 = 171

MID-AM DIVISION

T1 Chris Okeson, Lyndhurst, OH 72 – 74 = 146
T1 Brad Steven, Concord, OH 72 – 74 = 146
3 Michael Kelley, Westerville, Ohio 77 – 71 = 148
T4 Jack Garswood, Fairview Park, OH 72 – 78 = 150
T4 Matt Donahoe, North Olmsted, OH 77 – 73 = 150
T4 Brett Kaufman, Westlake, Oh 73 – 77 = 150
T4 Tim Skufca, Westlake, OH 74 – 76 = 150
8 Bud Radis, Aurora, OH 74 – 78 = 152
9 Brian Smith, Amherst, OH 76 – 77 = 153
T10 Brian Polick, Wadsworth, Ohio 77 – 77 = 154
T10 Doug Barber, Willoughby, Ohio 79 – 75 = 154
12 Robert Schustrich, Windham, Ohio 81 – 74 = 155
13 Bryn Irvine, Bay Village, OH 81 – 77 = 158
14 Jeff Blechschmidt, Cleveland, OH 80 – 79 = 159
15 Travis Eick, Medina, OH 82 – 81 = 163
T16 Kevin Rowe, Westlake, OH 81 – 83 = 164
T16 Anthony Briggs, Lakewood, OH 81 – 83 = 164
18 Bradley Wise, Hudson, Ohio 84 – 87 = 171

MISSED CUT:
CUT Ross Nicol, Lakewood, Ohio 86 – 80 = 166
CUT Ryan Cseplo, Painesville, Ohio 85 – 82 = 167
CUT Andrew Zgrabik, Brecksville, OH 88 – 79 = 167

SENIOR DIVISION

1 Monty Guest, Solon, OH 71 – 69 = 140
T2 Brian Sparrow, Chagrin Falls, Ohio 70 – 77 = 147
T2 Mark Borlin, Stow, OH 77 – 70 = 147
4 Mark Guadagni, Hudson, Ohio 75 – 73 = 148
5 Jeffrey Knox, Brecksville, OH 76 – 74 = 150
6 Tom Jereb, Concord Township, Ohio 75 – 76 = 151
7 Marc Fried, Solon, OH 72 – 80 = 152
8 Tom Laubacher, Aurora, OH 76 – 78 = 154
T9 Bernie Beaudoin, Highland Heights, OH 80 – 77 = 157
T9 Marc Blaushild, Moreland Hills, OH 80 – 77 = 157

MISSED CUT:
CUT David Stover, Pepper Pike, OH 77 – 81 = 158
CUT Jim Durr, Silver Lake, Ohio 81 – 78 = 159
CUT Tom Baugh, Akron, OH 78 – 81 = 159
CUT Jack Pico, Niles, OH 83 – 76 = 159
CUT Matt Timmons, Shaker Heights, Ohio 83 – 78 = 161
CUT Jerry Haywood, Hudson, OH 82 – 82 = 164
CUT Joe Denk, Fairview Park, OH 87 – 78 = 165
CUT John Toth, Akron, OH 79 – 87 = 166
CUT Ron Hulett, Brecksville, OH 87 – 86 = 173
DQ Lou Boarma, Mogadore, OH 76 – DQ

Previous Oates and Snyder Win 2020 Ungvary Memorial Jumble
Next RESULTS: 2020 Zoar Senior Amateur