RD1 RESULTS, RD2 TIMES: 2020 Portage County Amateur


Record-Courier Portage County Amateur Championships

ROUND 1 RESULTS:
90TH PORTAGE COUNTY AMATEUR

presented by WINDILL LAKES
Windmill Lakes Golf Club, Ravenna
Saturday, July 25, 2020

ROUND 1 GAME STORY: Record Courier >

COUNTY DIVISION

Bud Radis, Aurora 73
Evan Ferrara, Kent 73
Chris Sloe, Aurora 75
Jeremy Knight, Streetsboro 77
Derek Miller, Garrettsville 76
Randy Wilburn, Deerfield 78
Xander Moran, Kent 78
Spencer Crone, Brimfield 80
Ed Marsinek, Streetsboro 80
Luke Radis, Aurora 81
Dove Fall, Windham 83
Laszlo May, Atwater 83
Chris Plute, Streetsboro 83
Ben Jenior, Rootstown 85
Jason Seith, Ravenna 85
Chris LeComte, Rootstown 85
Garrison Rose, Garrettsville 85
Chase Roberts, Ravenna 87
David Barry, Mantua 88
James Workman, Garrettsville 89
Evan Dalziel, Kent 89
Toren Roubic, Windham 90
Evan Lerner, Aurora 90
Brandon Slater, Ravenna 91
Adam Whitacre, Rootstown 92
Bradley Klem, Kent 92
James Hensel, Kent 94
Jacy Yusko-Barracato, Streetsboro 97
Chad Brazill, Streetsboro 99
Joe Knight, Kent 101
Eric Ernsberger, Diamond 105

OPEN DIVISION

Chris Okeson, Lyndhurst 68
Cole Christman, Canfield 72
Brian Smith, Oberlin 74
Eric Wonkovich, Lakewood 75
Mark Brower, Cuyahoga Falls 75
Bob Wadsworth, North Canton 76
Jonathan Reimer, Lyndhurst 77
Kyle Jacob, Medina 77
Will Ellison, Akron 78
Carter Hahn, Wooster 79
Tom Jalbert, Akron 80
Zach Baker, Cleveland 82
Mike McCaffrey, Westlake 82
Dylan Dunn, Stow 83
Chris Nurse, Lake Milton 83
Michael Furey, Twinsburg 84
Mac Belloush, Grove City, MI 84
Jake Holland, Akron 84
Mike Brenner, Macedonia 85
Alex Loftin, Macedonia 85
Jon Bucciarelli, Munroe Falls 87
Dustin Buehler, Akron 88
Dan Boyd, Cleveland 93
Tommy Dailey, Canfield 93
Aryan Ahlawat, Broadview Hts 98
Eric Rush, Sagamore Hills 100

WOMEN’S DIVISION

Hannah Finley, Kent 88
Meghan Wright, Kent 91
Ava Brunty, Rootstown 106
Samantha Miller, Streetsboro 106

 

FINAL ROUND STARTING TIMES:
2020 Portage County Amateur Championship

Sugar Bush Golf Club, Garrettsville
Sunday, July 26, 2020

COUNTY DIVISION
9:00 Bud Radis, Aurora; Evan Ferrara, Kent; Chris Sloe, Aurora.
9:08 Jeremy Knight, Streetsboro; Derek Miller, Garrettsville; Randy Wilburn, Deerfield.
9:16 Xander Moran, Kent; Spencer Crone, Brimfield; Ed Marsinek, Streetsboro.
9:24 Luke Radis, Aurora; Dove Fall, Windham; Laszlo May, Atwater.
9:32 Chris Plute, Streetsboro; Dave Barry, Mantua; James Workman, Garrettsville.
9:40 Ben Jenior, Rootstown; Jason Seith, Ravenna; Chris LeComte, Rootstown.
9:48 Garrison Rose, Garrettsville; Chase Roberts, Ravenna; Bradley Klem, Kent.
9:56 David Barry, Mantua; James Workman, Garrettsville 89; Evan Dalziel, Kent.
10:04 Toren Roubic, Windham; Evan Lerner, Aurora; Brandon Slater, Ravenna.
10:12 Adam Whitacre, Rootstown; James Hensel, Kent; Jacy Yusko-Barracato, Streetsboro.
10:20 Chad Brazill, Streetsboro; Joe Knight, Kent; Eric Ernsberger, Diamond.

OPEN DIVISION
10:28 Chris Okeson, Lyndhurst; Cole Christman, Canfield; Brian Smith, Oberlin.
10:36 Eric Wonkovich, Lakewood; Mark Brower, Cuyahoga Falls; Bob Wadsworth, North Canton.
10:44 Jonathan Reimer, Lyndhurst; Kyle Jacob, Medina; Will Ellison, Akron.
10:52 Carter Hahn, Wooster; Tom Jalbert, Akron; Zach Baker, Cleveland.
11:00 Mike McCaffrey, Westlake; Dylan Dunn, Stow; Chris Nurse, Lake Milton.
11:08 Michael Furey, Twinsburg; Mac Belloush, Grove City, MI; Jake Holland, Akron.
11:16 Mike Brenner, Macedonia; Alex Loftin, Macedonia; Jon Bucciarelli, Munroe Falls.
11:24 Dustin Buehler, Akron; Dan Boyd, Cleveland; Tommy Dailey, Canfield.
11:32 Aryan Ahlawat, Broadview Hts.; Eric Rush, Sagamore Hills

WOMEN’S DIVISION
11:40 Hannah Finley, Kent; Meghan Wright, Kent; Ava Brunty, Rootstown; Samantha Miller, Streetsboro.

No Comment

Leave a reply

Previous RD1 RESULTS, RD2 TIMES: 2020 Stark County Amateur
Next RESULTS: 2020 NOPGA Pro - 3 Juniors