RD1 RESULTS: 2019 OHSAA Boys Division III State Golf Championship


Ohio High School State Golf Tournaments
ROUND 1 RESULTS:
2019 OHSAA Boys Division III State Golf Championship

The Ohio State University Scarlet Course, Columbus
Friday, Oct 11, 2019

Northeast Ohio Teams / Players in BOLD

TEAM SCORES:

1 Hiland 317
2 Wellington Jaguars 318
3 Canton Central Catholic 321
4 Brookfield 323
5 Gilmour Academy 324
6 Crooksville 341
7 Minster 343
8 Fort Loramie 355
T9 Kalida 356
T9 Seneca East 356
11 St. Joseph CC 365
12 Botkins 383

INDIVIDUAL SCORES:

1 Justin Atkinson , Brookfield 71
2 Owen Carney , Crooksville 72
3 Kyle Freudeman , Canton CC 73
4 *Sam Pettengill , Country Day 74
T5 Aidan Schumer , Wellington Jaguars 75
T5 *Drew Salyers , East Knox 75
T7 Liam Ottaway , Gilmour Academy 76
T7 Carter Mishler , Hiland 76
T7 Carsten Judge , Wellington Jaguars 76
10 Conner Stevens , Brookfield 77
T11 *Tyler Andersen , Columbiana 78
T11 Jake Shingledecker , Brookfield 78
T11 Jake Forehand , Seneca East 78
T14 *Broc Jordan , Western 79
T14 Bruce Yoder , Hiland 79
T14 Grant Voisard , Minster 79
T17 Garrett Thesing , Wellington Jaguars 80
T17 Alex Swinarski , Gilmour Academy 80
T19 Blake White , Crooksville 81
T19 Harry Rogers , Gilmour Academy 81
T19 Dylan Kaufman , Hiland 81
T19 Brookston Hummel , Hiland 81
T23 Charlie Belden , Canton CC 82
T23 *Lincoln Waters , Temple Christian 82
T23 Max Congeni , Canton CC 82
T26 Adam Ballas , Fort Loramie 83
T26 *Dylan Von Deylen , Tinora 83
T26 Josh Recker , Kalida 83
T29 *Brandon Gibson , Newton Falls 84
T29 Ryan Klausing , Kalida 84
T29 Alex Milavickas , Canton CC 84
T32 Joseph Magoto , Minster 85
T32 Zach Pleiman , Fort Loramie 85
T32 *Andrew Kuenzli , Riverdale 85
35 Garrett Michael , St. Joseph CC 86
T36 *Josh Winhusen , Middletown Christian 87
T36 Sidd Ganesh , Wellington Jaguars 87
T36 Jack Popovich , Gilmour Academy 87
T39 *Will Palmison , Wellington 88
T39 *Kaden Sutton , Wayne Trace 88
T39 Gavin Shamblen , Canton CC 88
T42 Caeleb Meyer , Fort Loramie 89
T42 Grant Koenig , Minster 89
T42 Tanner Collins , Crooksville 89
T42 Andy Bauman , Seneca East 89
T46 Cole Stull , St. Joseph CC 90
T46 Ethan Lehmkuhl , Minster 90
T46 Andrew Kalb , Seneca East 90
T46 Jacob Wissman , Minster 90
T46 *Cole Tegano , Catholic Central 90
51 Kenny Weaver , Hiland 91
52 Isaac Cisco , Botkins 92
T53 Justin Siebeneck , Kalida 94
T53 Lance Emrich , St. Joseph CC 94
T53 Jameson Meyer , Botkins 94
T56 David Peck , Kalida 95
T56 Alec Edelbrock , Kalida 95
T56 Blake Michael , St. Joseph CC 95
T59 Alex Bajwa , Botkins 97
T59 Kenny Montgomery , Brookfield 97
61 Devin Ratermann , Fort Loramie 98
T62 Turner Bridgford , Seneca East 99
T62 Curtis Crowder , Crooksville 99
T64 Jackson Jacobs , Wellington Jaguars 100
T64 Jaydon Wendel , Botkins 100
T66 Cameron Wellman , Brookfield 101
T66 Jack Dietz , Botkins 101
T66 Carson Barhorst , Fort Loramie 101
T69 Brady Nolan , Gilmour Academy 102
T69 Parker Smith , St. Joseph CC 102
71 Jon Margraf , Seneca East 105
72 Jarhett Arnold , Crooksville 110

No Comment

Leave a reply

Previous RD1 RESULTS: 2019 OHSAA Boys Division II State Golf Championship
Next FINAL RESULTS: 2019 OHSAA Girls Division II State Golf Championship