RESULTS: 2015 Web.com Tour Cleveland Open Qualifier


Rust-oleum Championship

Rust-oleum Championship - Web.com Tour Cleveland
 
Final results from the 2015 Web.com Tour Rust-Oleum Championship Cleveland Open Qualifier, played Monday, June 8th at Shady Hollow Country Club in Massillon and Windmill Lakes Golf Club in Ravenna.

 

SHADY HOLLOW QUALIFIERS
1 Blake Sattler New Philadelphia, OH 65 -7
T2 Matthew Harmon Grand Rapids, MI 66 -6
T2 Alex Carpenter Dallas, TX 66 -6
T2 Kyle Scott Decatur, GA 66 -6
T5 Tj Howe Osceola, PA 67 -5
T5 Matt Schall Charlotte, NC 67 -5

DID NOT QUALIFY
T5 Richard Fountain Charlotte, NC 67 -5
T8 Josh Esler Wauconda, IL 68 -4
T8 Ross Beal Uniontown, OH 68 -4
T8 Ben Smith Carrollton, OH 68 -4
T8 Jake McBride (a) Hartville, OH 68 -4
T8 Frank Adams III Salisbury, NC 68 -4
T13 Brax McCarthy Fort Worth, TX 69 -3
T13 Michael Arnaud Covington, LA 69 -3
T13 Ryan Rettberg (a) Front Royal, VA 69 -3
T13 Matthew Wetherill (a) Cincinnati, OH 69 -3
T13 Parker Hewit Westfield Center, OH 69 -3
T13 Steven Ihm Peosta, IA 69 -3
T13 Richard Lamb Purcellville, VA 69 -3
T20 Blake Foutty Canal Fulton, OH 70 -2
T20 Jamie Broce Ottawa Hills, OH 70 -2
T20 Joseph Gunerman Brooklyn Park, MD 70 -2
T20 Mike Thorstensen Sebring, FL 70 -2
T20 Nicholas Palladino Highland Heights, OH 70 -2
T20 Korey Ward (a) West Chester, OH 70 -2
T20 Joey Krecic (a) Columbia Station, OH 70 -2
T20 Bj Staten Cottonwood heights, UT 70 -2
T28 Craig Hicks Naples, FL 71 -1
T28 Jake Daly Naples, FL 71 -1
T28 Bruce McDonald Charlotte, NC 71 -1
T28 Matt Eschenburg The Woodlands, TX 71 -1
T28 Matthew Kreider Phoenix, AZ 71 -1
T28 Bobby Wyatt Saint Simons Island, GA 71 -1
T34 Kevin Rhoderick. Scottsdale, AZ 72 E
T34 Cory Whitsett Saint Simons Island, GA 72 E
T34 Lucas Kim Toronto, ON 72 E
T34 Justin Imel Markle, IN 72 E
T34 Jesse Larson Mendon, VT 72 E
T34 Peter Hong Charlotte, NC 72 E
T34 Parker McLachlin Scottsdale, AZ 72 E
T34 Phil Hendrickson Danville, KY 72 E
T34 James Markovitz McDoanld, PA 72 E
T34 Michael Lavery Tustin, CA 72 E
T34 Bobby MacWhinnie Charlotte, NC 72 E
T45 Pete Kellermann Jacksonville, FL 73 1
T45 Alex Wright Lexington, KY 73 1
T45 David Smith West Palm Beach, FL 73 1
T48 Matthew McMahon Brockville, ON 74 2
T48 Eric Meichtry Murrieta, CA 74 2
T48 Dillon Klein Columbus, OH 74 2
T48 David Bean Anderson, IN 74 2
T52 Ben Fox Sherman oaks, CA 75 3
T52 Marcus Hunt Port Clinton, OH 75 3
T52 Ian Vandersee West Des Moines, IA 75 3
T55 Gregory Franko Uniontown, PA 76 4
T55 Tommy Bliefnick Decatur, IL 76 4
T55 Ryan Dimmick Trucksville, PA 76 4
T58 Oliver Gilmartin Champions Gate, FL 77 5
T58 Brad Streza Los Altos, CA 77 5
T58 Craig Isabel Winona Lake, IN 77 5
T58 Dane Worley Cedar Rapids, IA 77 5
T58 Eric Hallberg Parker, CO 77 5
T58 Alexander Kamargo Lake Mary, FL 77 5
64 Scott Lamb Bradenton, FL 78 6
T65 Jonathan Riemer Lyndhurst, OH 79 7
T65 Brenton Harper Westerville, OH 79 7
67 Michael Witmer (a) Brecksville, OH 80 8
68 Thomas Petersson Daly City, CA 82 10
T69 Vincenzo Romeo Warren, OH 83 11
T69 John Popeck Washington, PA 83 11
T69 Jason Rutkoski Westerville, OH 83 11
72 Daniel Traeger Akron, OH 84 12
73 Matthew Finney Waynesburg, OH 87 15
WD John Powell Shepherdsville, KY
WD Stephen Landrum Crittenden, KY
WD Timothy Hegarty Briarcliff Manor, NY
WD Conrad Shindler Dallas, TX
JWD Peter Ruymann Sudbury, MA
JWD Brett Melton Washington, IN
JWD Crawford Reeves Greer, SC
JWD Jason Goodendorf Copley, OH
JWD Kevin McCall Chagrin Falls, OH
JWD Nathan Anderson Burleson, TX
JWD Steven Lee Columbus, OH

 

WINDMILL LAKES QUALIFIERS
1 Jason Millard Murfreesboro, TN 64 -6
2 Benjamin Dickerson Fernandina Beach, FL 65 -5
T3 Trevor Murphy Scottsdale, AZ 66 -4
T3 Shawn Tipton Clay City, KY 66 -4
5 Kevin Aylwin New Smyrna Beach, FL 68 -2
T6 Jack Newman Des Moines, IA 69 -1

DID NOT QUALIFY
T6 Ted Smith Orlando, FL 69 -1
T6 Wes Homan Westlake, OH 69 -1
T6 Nathan Stamey Bluffton, SC 69 -1
T6 Jake Scott Strongsville, OH 69 -1
T11 Clark Engle (a) Springfield, OH 70 E
T11 Rob Chappell Milford, OH 70 E
T11 Corey Nagy Charlotte, NC 70 E
T11 Steve LeBrun Royal Palm Beach, FL 70 E
T11 Chas Narramore Kingston, TN 70 E
T11 Garrett Sneed Chesterfield, MO 70 E
T17 Jon Mills Indiana, PA 71 1
T17 Bob Sowards Dublin, OH 71 1
T17 Drew Perry Waxhaw, NC 71 1
T17 Derek Gillespie Oshawa, ON 71 1
T21 Brandon Smith North palm beach, FL 72 2
T21 Andrew Bailey Rocky River, OH 72 2
T21 Kyle Stough Laurel, MD 72 2
T21 Greg O’Mahony Tequesta, FL 72 2
T21 Brian Hadley Sarnia, ON 72 2
T21 Charles Phillips (a) Mount Vernon, OH 72 2
T21 Frederick McLaughlin Cleveland, OH 72 2
T21 Austin Cuervo (a) Westerville, OH 72 2
T21 David Tepe Liberty Township, OH 72 2
T21 Eric Beringer Deerfield Beach, FL 72 2
T21 Chevy Rennie (a) Meaford, ON 72 2
T32 Randy Dietz Mogadore, OH 73 3
T32 Kevin Miller Dover, OH 73 3
T32 Chase Sargent Charlotte, NC 73 3
T32 Max Gilbert St-georges, QC 73 3
T32 Mj Maguire Purcellville, VA 73 3
T32 Cd Hockersmith Charlotte, NC 73 3
T32 Jacob Eggers Vilas, NC 73 3
T32 Jeffrey Kellen Rockford, IL 73 3
T32 Jamie Sindelar Horseheads, NY 73 3
T32 Michael McMahon Wexford, PA 73 3
T32 Harold Wallace Portmouth, OH 73 3
T32 Mike Van Sickle McKees rocks, PA 73 3
T32 Todd Demsey Ponte Vedra, FL 73 3
T45 Andrew Shiflet Asheboro, NC 74 4
T45 Andrew Ledger Phoenix, AZ 74 4
T45 Craig Kanada The Woodlands, TX 74 4
T45 Robbie Greenwell Georgetown, ON 74 4
T49 Kenneth Hess Parkersburg, WV 75 5
T49 Chris Muse (a) Huber Heights, OH 75 5
T49 Jesse Smith Dover, NH 75 5
T49 Chang Guo Chang Fort Lee, NJ 75 5
T49 Corey Gard Villa Park, CA 75 5
T49 David Morland IV Palm Coast, FL 75 5
T49 Sam Jandel Dayton, OH 75 5
T56 Eric Atsma Orlando, FL 76 6
T56 William Schoolcraft Denver, CO 76 6
T56 Brian Bullington (a) Frankfort, IL 76 6
T56 Drew Imel Bluffton, IN 76 6
T60 Austin Smith Dallas, PA 77 7
T60 Bud Radis (a) Aurora, OH 77 7
T60 Kyle Morris Worthington, OH 77 7
T60 Tim Raleigh Reminderville, OH 77 7
T60 Michael Lenartowicz (a) Canton, OH 77 7
T65 Francisco Cossio Brigantine, NJ 78 8
T65 Jake Miller Chandler, AZ 78 8
T65 Ben Boyle Boiling Springs, PA 78 8
T65 Daniel Charen Langhorne, PA 78 8
T65 Brody Fischer South Bend, IN 78 8
T65 Scott Holmes Blacklick, OH 78 8
T71 Travis Porter Elyria, OH 79 9
T71 Alex Bennett Rochester, MI 79 9
T73 David Wetterich Cincinnati, OH 80 10
T73 Joseph Latowski Port Saint Lucie, FL 80 10
T75 Michael Campana Vermilion, OH 81 11
T75 Stephen Bittner Bradenton, FL 81 11
77 Matthew Yorgey Douglassville, PA 82 12
78 Garrett Mayfield Florence, AL 83 13
79 Chad Metcalf New Braunfels, TX 84 14
80 Daniel Lang St. Cloud, MN 85 15
81 Jeremy Olsen Garfield heights, OH 86 16
WD Travis Benson Herndon, VA
WD Jon Clark Clinton, OH
WD Andres Echavarria Orlando, FL
WD Brandon Hagy Los Angeles, CA
WD Samuel Llaneras Miami Springs, FL
WD Scot Ploucha Johnson City, TN
WD Ryan Yip Indio, CA
DQ Brett Cairns Courtland, ON

Previous RESULTS: 2015 U.S. Open Sectional Qualifying - Ohio
Next 2015 Chippewa Scratch League: Week 5 Results