Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS: Boys High School Golf
2019 OHSAA Boys Division III State Golf Championship

The Ohio State University Scarlet Course, Columbus
Fri/Sat, Oct 11-12, 2019

Northeast Ohio Teams / Players in BOLD
 

TEAM RESULTS:

1 Hiland 317 – 311 = 628
2 Wellington Jaguars 318 – 326 = 644
3 Canton Central Catholic 321 – 328 = 649
4 Brookfield 323 – 346 = 669
5 Minster 343 – 335 = 678
6 Gilmour Academy 324 – 355 = 679
7 Crooksville 341 – 353 = 694
8 Kalida 356 – 348 = 704
9 Fort Loramie 355 – 356 = 711
10 St. Joseph CC 365 – 349 = 714
11 Seneca East 356 – 370 = 726
12 Botkins 383 – 366 = 749

INDIVIDUAL RESULTS:

1 Aidan Schumer , Wellington Jaguars 75 – 73 = 148
T2 *Drew Salyers , East Knox 75 – 74 = 149
T2 Justin Atkinson , Brookfield 71 – 78 = 149
4 Conner Stevens , Brookfield 77 – 73 = 150
5 Owen Carney , Crooksville 72 – 79 = 151
6 Kyle Freudeman , Canton CC 73 – 79 = 152
7 Brookston Hummel , Hiland 81 – 73 = 154
8 *Sam Pettengill , Country Day 74 – 81 = 155
T9 *Tyler Andersen , Columbiana 78 – 78 = 156
T9 Carsten Judge , Wellington Jaguars 76 – 80 = 156
11 Bruce Yoder , Hiland 79 – 78 = 157
T12 Blake White , Crooksville 81 – 77 = 158
T12 Carter Mishler , Hiland 76 – 82 = 158
T12 *Broc Jordan , Western 79 – 79 = 158
15 Dylan Kaufman , Hiland 81 – 78 = 159
16 Jake Forehand , Seneca East 78 – 83 = 161
T17 Garrett Thesing , Wellington Jaguars 80 – 82 = 162
T17 Liam Ottaway , Gilmour Academy 76 – 86 = 162
T17 Adam Ballas , Fort Loramie 83 – 79 = 162
T17 Charlie Belden , Canton CC 82 – 80 = 162
T21 *Dylan Von Deylen , Tinora 83 – 82 = 165
T21 Jake Shingledecker , Brookfield 78 – 87 = 165
T23 Grant Voisard , Minster 79 – 87 = 166
T23 Josh Recker , Kalida 83 – 83 = 166
T25 Joseph Magoto , Minster 85 – 82 = 167
T25 Alex Milavickas , Canton CC 84 – 83 = 167
T27 Zach Pleiman , Fort Loramie 85 – 83 = 168
T27 Max Congeni , Canton CC 82 – 86 = 168
29 Grant Koenig , Minster 89 – 80 = 169
30 Ryan Klausing , Kalida 84 – 86 = 170
31 *Andrew Kuenzli , Riverdale 85 – 86 = 171
32 Garrett Michael , St. Joseph CC 86 – 86 = 172
T33 Lance Emrich , St. Joseph CC 94 – 79 = 173
T33 Harry Rogers , Gilmour Academy 81 – 92 = 173
T33 Alex Swinarski , Gilmour Academy 80 – 93 = 173
36 Kenny Weaver , Hiland 91 – 83 = 174
T37 *Brandon Gibson , Newton Falls 84 – 92 = 176
T37 Jack Popovich , Gilmour Academy 87 – 89 = 176
T37 Jacob Wissman , Minster 90 – 86 = 176
T40 Ethan Lehmkuhl , Minster 90 – 87 = 177
T40 *Cole Tegano , Catholic Central 90 – 87 = 177
42 *Josh Winhusen , Middletown Christian 87 – 91 = 178
T43 Justin Siebeneck , Kalida 94 – 85 = 179
T43 *Kaden Sutton , Wayne Trace 88 – 91 = 179
T43 Gavin Shamblen , Canton CC 88 – 91 = 179
46 Sidd Ganesh , Wellington Jaguars 87 – 93 = 180
T47 *Will Palmison , Wellington 88 – 94 = 182
T47 *Lincoln Waters , Temple Christian 82 – 100 = 182
T47 Blake Michael , St. Joseph CC 95 – 87 = 182
T50 Andrew Kalb , Seneca East 90 – 93 = 183
T50 Andy Bauman , Seneca East 89 – 94 = 183
52 Caeleb Meyer , Fort Loramie 89 – 96 = 185
53 Jameson Meyer , Botkins 94 – 92 = 186
T54 Cole Stull , St. Joseph CC 90 – 97 = 187
T54 Isaac Cisco , Botkins 92 – 95 = 187
T54 Tanner Collins , Crooksville 89 – 98 = 187
T57 David Peck , Kalida 95 – 94 = 189
T57 Jaydon Wendel , Botkins 100 – 89 = 189
59 Brady Nolan , Gilmour Academy 102 – 88 = 190
T60 Jack Dietz , Botkins 101 – 90 = 191
T60 Jackson Jacobs , Wellington Jaguars 100 – 91 = 191
T60 Alec Edelbrock , Kalida 95 – 96 = 191
63 Alex Bajwa , Botkins 97 – 96 = 193
64 Devin Ratermann , Fort Loramie 98 – 98 = 196
65 Curtis Crowder , Crooksville 99 – 99 = 198
66 Turner Bridgford , Seneca East 99 – 100 = 199
67 Parker Smith , St. Joseph CC 102 – 99 = 201
68 Carson Barhorst , Fort Loramie 101 – 103 = 204
69 Kenny Montgomery , Brookfield 97 – 108 = 205
70 Cameron Wellman , Brookfield 101 – 111 = 212
71 Jon Margraf , Seneca East 105 – 113 = 218
72 Jarhett Arnold , Crooksville 110 – 117 = 227

No Comment

Leave a reply

Previous FINAL RESULTS: 2019 OHSAA Boys Division II State Golf Championship
Next RESULTS: 2019 Twin Lakes Fall 2-M Scramble