FINAL RESULTS: 2014 Web.com Tour Cleveland Open Qualifier


Blake SattlerThe Monday Qualifying Tournament for the Web.com Tour’s Cleveland Open was held at two golf courses on Monday, and Blake Sattler of New Philadelphia was the only Northeast Ohio player to successfully pass the test.

Sattler played at Shady Hollow Country Club in Massillon and shot 5-under par 67 to nab one of the final qualifying spots after a 4-for-3 playoff.

Complete results from both locations:

Cleveland OpenFINAL RESULTS:
2014 Web.com Tour Cleveland Open Qualifier

Monday, June 2, 2014

 
SHADY HOLLOW COUNTRY CLUB, Massillon:

QUALIFIERS (6)
1 Si Woo Kim Buena Park, CA 65 -7
T2 Matt Hughes Dalton, GA 66 -6
T2 Justin Itzen Pomona, CA 66 -6
T4 Chase Seiffert Panama City, FL 67 -5
T4 Martín Ureta Palm Beach Gardens, FL 67 -5
T4 Blake Sattler New Philadelphia, OH 67 -5

DID NOT QUALIFY
T4 Jonathan Krick Scottsdale, AZ 67 -5
T8 Ethan Tracy Galloway, OH 68 -4
T8 Kurt Watkins Chandler, AZ 68 -4
T8 Vince Hatfield Greenwood, SC 68 -4
T8 Brandon Judy Fairborn, OH 68 -4
T8 Matthew Thompson Marshall, MI 68 -4
T8 Mark Blakefield Maysville, KY 68 -4
T8 John Tyler Griffin St Simons, GA 68 -4
T15 Eric Lilleboe Okemos, MI 69 -3
T15 Martin Piller Fort Worth, TX 69 -3
T15 Greg Doherty Bluffton, SC 69 -3
T15 David Skinns Suwanee, GA 69 -3
T19 Steven Friesen Scottsdale, AZ 70 -2
T19 Brett Melton Washington, IN 70 -2
T19 Johnny DelPrete Palm City, FL 70 -2
T19 Brad Adamonis Coral Springs, FL 70 -2
T19 B.J. Staten Cottonwood Heights, UT 70 -2
T19 Jay Woodson Richmond, VA 70 -2
T19 Kent Bulle Thunderbolt, GA 70 -2
T19 Brian Prouty Tucson, AZ 70 -2
T27 Andrew Landry Groves, TX 71 -1
T27 Peter Horstman Denver, CO 71 -1
T27 Ben Boyle Boiling Springs, PA 71 -1
T27 Jesse Larson Mendon, VT 71 -1
T27 Ryan Martin Prestonsburg, KY 71 -1
T27 Stephan Jaeger Chattanooga, TN 71 -1
T33 Randy Dietz Mogadore, OH 72 E
T33 Jeff Simpson Parrish, FL 72 E
T33 Andrew Parr San Francisco, CA 72 E
T33 Ryan Rettberg (a) Front Royal, VA 72 E
T33 Joseph McLister Overland Park, KS 72 E
T33 David Erdy Newburgh, IN 72 E
T33 Michael Davan Hoopeston, IL 72 E
T33 Ben Fox Studio city, CA 72 E
T33 Jacob McBride (a) Hartville, OH 72 E
T33 Richard Lamb South Bend, IN 72 E
T33 Rex Chaney Morehead, KY 72 E
T44 Jeremy Greville Smithville, ON 73 1
T44 Michael Wade Christiansburg, VA 73 1
T44 Tyler Rody Boiling Springs, SC 73 1
T44 Niall Platt Santa Barbara, CA 73 1
T44 Josh Esler Wauconda, IL 73 1
T44 Justin Regier East Amherst, NY 73 1
T44 Andrew Johnson Orlando, FL 73 1
T44 Robert Damron Orlando, FL 73 1
T44 Chun Ji Kim Chandler, AZ 73 1
T44 Kyle Perry Bloomington, IN 73 1
T44 Randy Lowry III Spring, TX 73 1
T44 Josh Jackson Edgefield, SC 73 1
T56 Ted Smith Orlando, FL 74 2
T56 Glenn Cunningham Cuyahoga Falls, OH 74 2
T56 John Popeck Washington, PA 74 2
T56 John Stoltz Middletown, NY 74 2
T56 Andrew Duvall Park city, UT 74 2
T56 Craig Kanada The Woodlands, TX 74 2
T56 Francesco Ruffino (a) Bloomfield Hills, MI 74 2
T63 Will Lowery Charlotte, NC 75 3
T63 Jim McGurk Maumee, OH 75 3
T63 Jesse Smith Orlando, FL 75 3
T63 Landon Willett Columbia, MO 75 3
T67 Josh Clay Canton, OH 76 4
T67 Tanner Ervin Mount Pleasant, SC 76 4
T69 Jon Clark (a) Clinton, OH 77 5
T69 Matthew Kreider Phoenix, AZ 77 5
T69 Kevin Miller Dover, OH 77 5
T69 Daniel Traeger Akron, OH 77 5
T73 Patrick Wilkes-Krier Orlando, FL 78 6
T73 Mark McLaughlin (a) Minneapolis, MN 78 6
T73 Jeff Bors Belleair Shores, FL 78 6
T73 Robert Fisher Gilbert, AZ 78 6
T73 James Markovitz McDonald, PA 78 6
T78 Ryan Brees Dublin, OH 79 7
T78 Austin Cuervo (a) Westerville, OH 79 7
T78 Adam Hedges Belmont, NC 79 7
T81 Matthew Yorgey Douglassville, PA 80 8
T81 Joshua Koch Medina, OH 80 8
T81 John Powers Bowling Green, OH 80 8
84 Rob Chappell (a) Milford, OH 81 9
T85 Trevor Bowman Upper Sandusky, OH 84 12
T85 Kevin McCall Chagrin falls, OH 84 12
87 Travis Porter Elyria, OH 87 15
88 Charlie Sault (a) West Palm Beach, FL 92 20

DID NOT FINISH
DQ Sam Boyd III Palm Beach Gardens, FL 7
NC Brandon Bunn Knoxville, TN

 

 

WINDMILL LAKES GOLF CLUB, Ravenna, Ohio

QUALIFIERS (6)
1 Sejun Yoon San Diego, CA 63 -7
T2 Colin Biles Upper Arlington, OH 66 -4
T2 Justin Hueber Fort Wayne, IN 66 -4
T4 Ian Davis Stillwater, OK 67 -3
T4 Brett Cairns Courtland, ON 67 -3
T6 Steve LeBrun Greenacres, FL 68 -2

DID NOT QUALIFY
T6 Horacio León Tequesta, FL 68 -2
T6 Brent Long Murfreesboro, TN 68 -2
T6 C.J.(Chang Jo) Kim Chandler, AZ 68 -2
T10 Corbin Mills Easley, SC 69 -1
T10 Andrew Yun Chandler, AZ 69 -1
T10 Michael Sainz Elgin, IL 69 -1
T10 Eric Atsma Orlando, FL 69 -1
T10 Lanto Griffin Blacksburg, VA 69 -1
T10 Dillon Klein (a) Tiffin, OH 69 -1
T10 Steven Lee Columbus, OH 69 -1
T17 Tyler Light Massillon, OH 70 E
T17 Lucas Kim Toronto, ON 70 E
T17 Kevin Durkin Alpharetta, GA 70 E
T17 Nick Delio Valencia, CA 70 E
T21 Yohann Benson Harmony, FL 71 1
T21 David Markle Shelburne, ON 71 1
T21 Eric Dugas Brewster, MA 71 1
T21 Matthew Scott Lamb South Bend, IN 71 1
T21 Alex Redfield Powell, OH 71 1
T21 Patton Kizzire St Simons Island, GA 71 1
T21 Michael Kinkopf Dublin, OH 71 1
T28 Jim Karr Lakewood, OH 72 2
T28 Frank Adams III Salisbury, NC 72 2
T28 Phillip Mollica Mount pleasant, SC 72 2
T28 Andrew Ledger Toronto, ON 72 2
T28 Adam Webb Ridgeway, VA 72 2
T28 Steve Landrum Crittenden, KY 72 2
T28 Jonas Enander Hedin Concord, NC 72 2
T28 Michael McMahon Wexford, PA 72 2
T36 Will Newman Queen Creek, AZ 73 3
T36 Gregory Franko Uniontown, PA 73 3
T36 Chris Bray St Augustine, FL 73 3
T36 Jonathan Riemer (a) Lyndhurst, OH 73 3
T36 Barrett Kelpin Kalamazoo, MI 73 3
T36 Kevin Penner Las Vegas, NV 73 3
T36 Robert Bell Pierz, MN 73 3
T36 Scott Feaster Columbia, SC 73 3
T44 Parker McLachlin Scottsdale, AZ 74 4
T44 Wilson McDonald Birmingham, AL 74 4
T44 Trent Sanders Scottsdale, AZ 74 4
T44 Peter Williamson Jupiter, FL 74 4
T44 Dennis Holub (a) Reminderville, OH 74 4
T44 Ben Smith Carrollton, OH 74 4
T44 Matt Eschenburg The Woodlands, TX 74 4
T44 Tim Raleigh Reminderville, OH 74 4
T52 Sam Beach Glen Allen, VA 75 5
T52 Mac McLaughlin Cleveland, OH 75 5
T52 Brad Streza Los Altos, CA 75 5
T52 Steve Marshall Cuyahoga falls, OH 75 5
T52 Corey Nagy Charlotte, NC 75 5
T57 James Back Cerritos, CA 76 6
T57 Joshua Brock Wilmington, NC 76 6
T59 Jerel Whiting Martinsville, VA 77 7
T59 Chang Guo Chang Palisades Park, NJ 77 7
T59 Conrad Shindler Dallas, TX 77 7
T59 Blake Foutty (a) Canal Fulton, OH 77 7
T59 Darrin Vaughan Bolivar, OH 77 7
T59 Michael Campana (a) Vermilion, OH 77 7
T65 Alex Pietrandrea Cincinnati, OH 78 8
T65 Mike Sizler Willoughby, OH 78 8
T65 Michael Lenartowicz (a) Canton, OH 78 8
T68 Joseph Bussdieker Sylvania, OH 79 9
T68 Carl Rolla Twinsburg, OH 79 9
T70 Parker Hewit Westfield Center, OH 80 10
T70 Jamie Sindelar Horseheads, NY 80 10
72 Alex Simon Lakewood Ranch, FL 81 11
73 Eric Eberts (a) Quincy, MI 82 12
74 Alex Bennett Rochester, MI 83 13
75 Jacob Appleby (a) North Canton, OH 87 17
76 Luke Schmidt Louisville, OH 88 18
77 Josh Jackson Liberty Township, OH 89 19

DID NOT FINISH
WD Sung Kang Coppell, TX
WD Bubba Dickerson Fernandina Beach, FL
WD Brandon Askew Fargo, ND
WD Wendell Ponder Sharpsville, PA
WD Stephen Markovitz Bridgeville, PA
WD Tom Kalinowski Scottsdale, AZ
WD Cliff Kresge Kingsport, TN
NC Brian Medley Albuquerque, NM

Previous FINAL RESULTS: 2014 U.S. Open Sectional Qualifiers
Next 2014 Chippewa Scratch League: Week 4 Results