FINAL RESULTS: 2010 U.S. Senior Am Qualifier


USGA

USGAFinal results from the 2010 USGA’s U.S. Senior Amateur Championship local qualifier, played Monday, September 13th at Congress Lake Golf Club in Hartville, par 71:

Pos. Player City/State Total
1 Logan Jackson Winston Salem, N.C. 70
2 Lynn Martin Findlay, Ohio 71
T3 William Downing Akron, Ohio 74
T3 James Harless Aurora, Ohio 74
– – – DID NOT QUALIFY – – –
T5 Peter Dellovade Canonsburg, Pa. 75
T5 Chick Wagner Oakmont, Pa. 75
T5 Denny Adkins N Myrtle Beach, S.C. 75
T5 Tom Castor Ashland, Ohio 75
T9 Robert Fairchild Westlake, Ohio 76
T9 Mike Jackson Collingwood, ON 76
T9 Larry McCall Canfield, Ohio 76
T9 George Bingman Medina, Ohio 76
T9 Robert Lewis Jr Cleveland, Ohio 76
T14 Rick Areddy Aurora, Ohio 77
T14 Jeff Kramer Powell, Ohio 77
T14 Brian Sparrow Chagrin Falls, Ohio 77
T14 Andrew Conway Pittsford, N.Y. 77
T18 Michael Kennedy Holland, Ohio 78
T18 Randy Sonnier Kingwood, Texas 78
T18 Skip Snow Dayton, Ohio 78
T21 Glenn Milton Poland, Ohio 79
T21 Paul Fissel Chagrin Falls, Ohio 79
T21 Thomas Slater Vero Beach, Fla. 79
T21 Warren Cohen Fresh Meadows, N.Y. 79
T21 Jim Herchek Chagrin Falls, Ohio 79
T26 Roy Braatz Poland, Ohio 80
T26 Mark Battle Honeoye Falls, N.Y. 80
T26 Jeffrey Knox Solon, Ohio 80
T26 Randall Young N Canton, Ohio 80
T26 Jack Waterwash Painesville, Ohio 80
T26 Kent Brown Ft Wayne, Ind. 80
T32 Doug Van Nostran North Canton, Ohio 81
T32 John Betonte Akron, Ohio 81
T32 Michael Mintz Beachwood, Ohio 81
T32 Barry Jirousek Seven Hills, Ohio 81
T36 John Dmytriw Mentor, Ohio 82
T36 Tom Hendricks Austintown, Ohio 82
T36 Rick Bollinger Parma, Ohio 82
T36 Gary Condit Westerville, Ohio 82
T36 Shaun Donnellan Canton, Ohio 82
T36 Keith Pluto Parma, Ohio 82
T36 Ed Taber Aurora, Ohio 82
T43 Mark Ronan Lakewood, Ohio 83
T43 Jim Cea Tallmadge, Ohio 83
T45 Michael Cassell Hudson, Ohio 84
T45 Richard Marlowe Youngstown, Ohio 84
T45 Steve Bedell Brecksville, Ohio 84
T45 John Smallenburg Avon Lake, Ohio 84
T45 Jeff Crowl Canton, Ohio 84
T50 Rick Merrow Akron, Ohio 85
T50 Michael Chester Bucyrus, Ohio 85
T50 Bob Dejulius Highland Hgts, Ohio 85
T50 Robert Cummins Akron, Ohio 85
T50 David Donofrio Fairview Park, Ohio 85
T50 Robert Russell North Canton, Ohio 85
T50 Thomas Flanigan Port Charlotte, Fla. 85
57 Greg Tayler North Royalton, Ohio 86
T58 Dan Belden Jr Canton, Ohio 87
T58 Mike Yenny Newbury, Ohio 87
T60 Jim Plemen Hudson, Ohio 88
T60 Frank Sybelnik Poland, Ohio 88
62 Rich Ashe Conneaut Lake, Pa. 90
63 Don Rader Avon, Ohio 91
Chuck Parsons Springfield, Ohio NS
Gary Eckert Westlake, Ohio NS
Tom Bohardt Naples, Fla. NS
Doran D’Avello Fairlawn, Ohio WD
Norton Brick Elyria, Ohio WD
Previous FINAL RESULTS: 2010 Ohio Senior Publinx
Next 2010 Chippewa Scratch League: Week 17 Results