RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier – Sweetbriar


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division I Girls – Sweetbriar GC

Sweetbriar Golf Club, Avon Lake
Tuesday, October 04, 2016

* Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Highland * 321
1. Madison Butler 12 35 40 75
2. Alicia Porvasnik 11 37 39 76
3. Christina Williams 12 35 42 77
4. Ruby Swan 11 43 50 93
5. Tiffany So 10 45 48 93
Coach: Mary Becker

2nd Magnificat * 341
1. Madison Gardner 12 39 37 76
2. Aly Kovach 10 40 41 81
3. Rachel Hetman 11 46 44 90
4. Shannon Sullivan 11 45 49 94
5. Hannah Barry 12 54 50 104
Coach: Elizabeth Smith

3rd Avon Lake * 353.105000 353
1. Paighton Masterson 10 36 44 80
2. Emma Davies 10 47 45 92
3. Abby Hawkinson 12 39 47 86
4. Liz Thieken 10 51 54 105
5. Maggie Owen 10 43 52 95
Coach: Krystine Frisch

4th Medina * 360
1. Alyssa Drehs 11 41 43 84
2. Kathryn Cassidy 12 48 47 95
3. Maddie Debnar 9 50 50 100
4. Abigail Kaskey 12 47 49 96
5. Meleana Santivasci 11 42 43 85
Coach: Mickey McGrath

5th Wadsworth 371
1. Secilia Ho 10 40 43 83
2. Meggie Flanigan 12 50 47 97
3. Jenna Peters 12 45 48 93
4. Alanna Knight 11 49 49 98
5. Emily Dennison 11 55 57 112
Coach: Michael Schmeltzer

6th Westlake 381
1. Emily Fankhauser 10 41 45 86
2. Bethany Hartmann 12 44 46 90
3. Suzanne Button 12 53 54 107
4. Charlotte Button 10 45 58 103
5. Sophia Peck 10 49 53 102
Coach: Traci Edmunds

7th Olmsted Falls 392
1. Samantha Torres 9 48 43 91
2. Gabby Zemaitis 12 49 52 101
3. Abbey Boenig-Dombek 12 51 53 104
4. Lindsay Rowe 11 48 48 96
5. Kayla Kippes 9 55 51 106
Coach: Emily Nagle

8th Brunswick 394
1. Devon Matson 12 47 49 96
2. Kaitlin Merholz 12 50 49 99
3. Ericka Marano 11 45 52 97
4. Emilee Merrill 12 49 53 102
5. Megan Miller 12 56 56 112
Coach: Colin Smith

9th St. Joseph Academy 416
1. Isabelle Robertson 12 47 49 96
2. Emily Welshhans 12 49 53 102
3. Kristin Hetrick 12 51 52 103
4. Elizabeth Poole 10 59 56 115
5. Madeline Macalla 10 58 72 130
Coach: Maureen Adler

10th Bay 421
1. Lydia Strickler 12 46 42 88
2. Maggie Williams 11 50 51 101
3. Claire Jennings 12 55 56 111
4. Hannah McCoy 12 53 68 121
5. Eliza Aleksandrovic 9 68 62 130
Coach: Joe Cheney

11th Rocky River 424
1. Iris Shin 10 41 43 84
2. Makayla Sheehan 11 51 50 101
3. Jesse Zucker 12 63 61 124
4. Hanna Chapman 11 57 58 115
5. Anne Beirne 11 63 65 128
Coach: Rick Haag

12th Avon 447
1. Annika Neumann 12 46 48 94
2. Danielle Austinson 12 44 44 88
4. Julia Porchetta 10 52 54 106
5. Samantha Spinale 9 86 73 159
Coach: Frank DeSmit

13th North Olmsted 467
1. Rachael Sladky 12 49 52 101
2. Kaitlyn Kwait 11 52 57 109
3. Grace English 11 62 65 127
4. Alyssa Kell 9 61 69 130
5. Natalie Ellis 9 64 76 140
Coach: Tony Naples

14th Berea-Midpark 0
1. Cecilia Hiros 12 59 58 117
2. Madeline Hiros 11 63 60 123
Coach: David Moskal

Elyria 0
1. Danielle Marsh 11 48 64 112
Coach: Jim Kistler

Lakewood 0
1. Courtney Ribar 11 52 54 106
Coach: Mike Dow

Lorain 0
1. Kala Carrion 11 48 64 112
Coach: Dino Pappas

North Ridgeville 0
1. Olivia Sycz 12 59 56 115
2. Deziray Hockenberry 12 51 54 105
Coach: Norm Frindt

Steele 0
1. Elena Zaborniak 11 48 49 97
2. Rosalyn Friend 9 58 52 110
Coach: David Zvara

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Madison Butler Highland 12 35 40 75
2 Alicia Porvasnik Highland 11 37 39 76
2 Madison Gardner Magnificat 12 39 37 76
4 Christina Williams Highland 12 35 42 77
5 Paighton Masterson Avon Lake 10 36 44 80
6 Aly Kovach Magnificat 10 40 41 81
7 Secilia Ho * Wadsworth 10 40 43 83
8 Alyssa Drehs Medina 11 41 43 84
8 Iris Shin * Rocky River 10 41 43 84
10 Meleana Santivasci Medina 11 42 43 85
11 Abby Hawkinson Avon Lake 12 39 47 86
11 Emily Fankhauser * Westlake 10 41 45 86
13 Danielle Austinson * Avon 12 44 44 88 (playoff)
Lydia Strickler Bay 12 46 42 88
15 Rachel Hetman Magnificat 11 46 44 90
Bethany Hartmann Westlake 12 44 46 90
17 Samantha Torres Olmsted Falls 9 48 43 91
18 Emma Davies Avon Lake 10 47 45 92
19 Ruby Swan Highland 11 43 50 93
Tiffany So Highland 10 45 48 93
Jenna Peters Wadsworth 12 45 48 93
22 Annika Neumann Avon 12 46 48 94
Shannon Sullivan Magnificat 11 45 49 94
24 Maggie Owen Avon Lake 10 43 52 95
Kathryn Cassidy Medina 12 48 47 95
26 Devon Matson Brunswick 12 47 49 96
Abigail Kaskey Medina 12 47 49 96
Lindsay Rowe Olmsted Falls 11 48 48 96
Isabelle Robertson St. Joseph Academy 12 47 49 96
30 Ericka Marano Brunswick 11 45 52 97
Elena Zaborniak Steele 11 48 49 97
Meggie Flanigan Wadsworth 12 50 47 97
33 Alanna Knight Wadsworth 11 49 49 98
34 Kaitlin Merholz Brunswick 12 50 49 99
35 Maddie Debnar Medina 9 50 50 100
36 Maggie Williams Bay 11 50 51 101
Rachael Sladky No. Olmsted 12 49 52 101
Gabby Zemaitis Olmsted Falls 12 49 52 101
Makayla Sheehan Rocky River 11 51 50 101
40 Emilee Merrill Brunswick 12 49 53 102
Emily Welshhans St. Joseph Academy 12 49 53 102
Sophia Peck Westlake 10 49 53 102
43 Kristin Hetrick St. Joseph Academy 12 51 52 103
Charlotte Button Westlake 10 45 58 103
45 Hannah Barry Magnificat 12 54 50 104
Abbey Boenig-Dombek Olmsted Falls 12 51 53 104
47 Liz Thieken Avon Lake 10 51 54 105
Deziray Hockenberry No. Ridgeville 12 51 54 105
49 Julia Porchetta Avon 10 52 54 106
Courtney Ribar Lakewood 11 52 54 106
Kayla Kippes Olmsted Falls 9 55 51 106
52 Suzanne Button Westlake 12 53 54 107
53 Kaitlyn Kwait No. Olmsted 11 52 57 109
54 Rosalyn Friend Steele 9 58 52 110
55 Claire Jennings Bay 12 55 56 111
56 Megan Miller Brunswick 12 56 56 112
Danielle Marsh Elyria 11 48 64 112
Kala Carrion Lorain 11 48 64 112
Emily Dennison Wadsworth 11 55 57 112
60 Olivia Sycz No. Ridgeville 12 59 56 115
Hanna Chapman Rocky River 11 57 58 115
Elizabeth Poole St. Joseph Academy 10 59 56 115
63 Cecilia Hiros Berea-Midpark 12 59 58 117
64 Hannah McCoy Bay 12 53 68 121
65 Madeline Hiros Berea-Midpark 11 63 60 123
66 Jesse Zucker Rocky River 12 63 61 124
67 Grace English No. Olmsted 11 62 65 127
68 Anne Beirne Rocky River 11 63 65 128
69 Eliza Aleksandrovic Bay 9 68 62 130
Alyssa Kell No. Olmsted 9 61 69 130
Madeline Macalla St. Joseph Academy 10 58 72 130
72 Natalie Ellis No. Olmsted 9 64 76 140
73 Samantha Spinale Avon 9 86 73 159

Previous RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier - Ellsworth Meadows
Next RESULTS: Boys Division II District Golf Tournament - Windmill Lakes