RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier – Ellsworth Meadows


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division I Girls – Ellsworth Meadows

Ellsworth Meadows Golf Course, Hudson, Ohio
Tuesday, October 4, 2016

* Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Walsh Jesuit * 329
1. Shelby Lewis 12 32 35 67
2. Tori Utrup 12 39 42 81
3. Christina Geiger 10 44 45 89
4. Hayley Lyons 11 DQ 0 DQ
5. Audrey Zedella 9 44 48 92
Coach: Bill Reilly

2nd Solon * 341
1. Jennifer Wang 11 34 38 72
2. Annie Liu 12 39 47 86
3. Grace Gao 10 50 44 94
4. Catherine Wang 9 51 46 97
5. Sandy Deng 9 47 42 89
Coach: Damien Kopkas

3rd Hathaway Brown * 343
1. Alex Stahler 12 42 45 87
2. Colby Cohen 11 38 38 76
3. Sonum Jagetia 11 41 50 91
4. Rebecca Gorman 9 43 46 89
5. Hannah Froimasom 11 44 52 96
Coach: Julie Kerrigan Ettorre

4th Brecksville * 375
1. Hannah Mitchell 11 40 44 84
2. Ashley Desantis 12 50 46 96
3. Chloe Zelis 10 48 46 94
4. Monica Kovacs 12 50 51 101
5. Julia Melaragno 10 58 53 111
Coach: Brady Bourquin

5th Hudson 378
1. Jenn David 10 41 38 79
2. Meaghan Grant 10 45 44 89
3. Alyssa Jordan 12 53 51 104
4. Lilly Hess 9 57 53 110
5. Lauren Wingler 10 56 50 106
Coach: Jackie Weisenberger

6th North Royalton 382
1. Megan Grospitch 11 41 46 87
2. Gabby Horvath 11 48 55 103
3. Paige Rider 10 46 47 93
4. Alexa Belardo 9 47 64 111
5. Emily Doleh 12 49 50 99
Coach: Nick Neumeister

7th Stow-Munroe Falls 397
1. Kelsey Cole 10 54 54 108
2. Gianna Flasco 12 47 57 104
3. Jennifer Goubeaux 10 52 47 99
4. Autumn Simpson 12 41 45 86
5. Annie Taylor 12 60 57 117
Coach: Joe Denton

8th Revere 423
1. Armani Shepherd 11 41 43 84
2. Lauren Sadataki 12 51 55 106
3. Lily Sadataki 12 59 58 117
4. Lauren Price 12 53 63 116
5. Kelly Scheetz 12 60 68 128
Coach: Kyle Haglock

9th Nordonia 426
1. Sydney Vitt 11 50 48 98
2. Megan Ryan 12 55 54 109
3. Bella Zak 12 54 55 109
4. Megan Garvey 11 53 57 110
5. 0 0 0
Coach: Jon Dombroski

10th Padua Franciscan 431
1. Elena Boff 11 47 55 102
2. Emily Kollin 12 47 54 101
3. Megan Ferguson 12 56 59 115
4. Emily Kollin 12 53 60 113
5. Lucille Petkac 9 59 60 119
Coach: Bobby Bolin

11th Strongsville 440
1. Julia Estaphan 11 58 52 110
2. Rosemary Zaleski 11 54 55 109
3. Molly Duperow 9 50 52 102
4. Hailey Kuhn 11 52 72 124
5. Antonia Puzzitello 10 55 64 119
Coach: Nancy Vaughn

12th Shaker Hts. 458
1. Betheny Lowenkamp 11 54 58 112
2. Sidney Kiener 11 47 52 99
3. Arrione Claytor 12 59 61 120
4. Lauren Reese 12 66 61 127
Coach: Fred Weed

13th Tallmadge 495
1. Lizzie Bickar 9 51 59 110
2. Monica Cahill 11 53 67 120
3. Marissa Graham 10 63 64 127
4. Meah Dixon 10 73 65 138
5. Paige Schultz 11 87 101 188
Coach: Joby Bacher

14th Mayfield 507
1. Mary Fraley 11 64 68 132
2. Abi Brandenburg 11 56 54 110
3. Mackenzie Dalton 10 69 83 152
4. Kirby Bridgett 10 53 60 113
Coach: Geoff Grim

15th Bedford 0
1. Lauren Morgan 12 72 73 145
3. Cydney Thomas 12 81 83 164
Coach: Levi Crozier

Valley Forge 0
1. Olivia Nelson 9 57 63 120
Coach: Sean Connors

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Shelby Lewis Walsh Jesuit 12 32 35 67
2 Jennifer Wang Solon 11 34 38 72
3 Colby Cohen Hathaway Brown 11 38 38 76
4 Jenn David * Hudson 10 41 38 79
5 Tori Utrup Walsh Jesuit 12 39 42 81
6 Armani Shepherd * Revere 11 41 43 84
6 Hannah Mitchell Brecksville 11 40 44 84
8 Autumn Simpson * Stow-Munroe Falls 12 41 45 86
6 Annie Liu Solon 12 39 47 86
10 Megan Grospitch * No. Royalton 11 41 46 87
10 Alex Stahler Hathaway Brown 12 42 45 87
12 Sandy Deng Solon 9 47 42 89
Meaghan Grant Hudson 10 45 44 89
Rebecca Gorman Hathaway Brown 9 43 46 89
Christina Geiger Walsh Jesuit 10 44 45 89
16 Sonum Jagetia Hathaway Brown 11 41 50 91
17 Audrey Zedella Walsh Jesuit 9 44 48 92
18 Paige Rider No. Royalton 10 46 47 93
19 Grace Gao Solon 10 50 44 94
Chloe Zelis Brecksville 10 48 46 94
21 Ashley Desantis Brecksville 12 50 46 96
Hannah Froimasom Hathaway Brown 11 44 52 96
23 Catherine Wang Solon 9 51 46 97
24 Sydney Vitt Nordonia 11 50 48 98
25 Emily Doleh No. Royalton 12 49 50 99
Sidney Kiener Shaker Hts. 11 47 52 99
Jennifer Goubeaux Stow-Munroe Falls 10 52 47 99
28 Emily Kollin Padua Franciscan 12 47 54 101
Monica Kovacs Brecksville 12 50 51 101
30 Elena Boff Padua Franciscan 11 47 55 102
Molly Duperow Strongsville 9 50 52 102
32 Gabby Horvath No. Royalton 11 48 55 103
33 Gianna Flasco Stow-Munroe Falls 12 47 57 104
Alyssa Jordan Hudson 12 53 51 104
35 Lauren Sadataki Revere 12 51 55 106
Lauren Wingler Hudson 10 56 50 106
37 Kelsey Cole Stow-Munroe Falls 10 54 54 108
38 Megan Ryan Nordonia 12 55 54 109
Bella Zak Nordonia 12 54 55 109
Rosemary Zaleski Strongsville 11 54 55 109
41 Abi Brandenburg Mayfield 11 56 54 110
Lilly Hess Hudson 9 57 53 110
Julia Estaphan Strongsville 11 58 52 110
Megan Garvey Nordonia 11 53 57 110
Lizzie Bickar Tallmadge 9 51 59 110
46 Alexa Belardo No. Royalton 9 47 64 111
Julia Melaragno Brecksville 10 58 53 111
48 Betheny Lowenkamp Shaker Hts. 11 54 58 112
49 Kirby Bridgett Mayfield 10 53 60 113
Emily Kollin Padua Franciscan 12 53 60 113
51 Megan Ferguson Padua Franciscan 12 56 59 115
52 Lauren Price Revere 12 53 63 116
53 Lily Sadataki Revere 12 59 58 117
Annie Taylor Stow-Munroe Falls 12 60 57 117
55 Lucille Petkac Padua Franciscan 9 59 60 119
Antonia Puzzitello Strongsville 10 55 64 119
57 Monica Cahill Tallmadge 11 53 67 120
Olivia Nelson Valley Forge 9 57 63 120
Arrione Claytor Shaker Hts. 12 59 61 120
60 Hailey Kuhn Strongsville 11 52 72 124
61 Marissa Graham Tallmadge 10 63 64 127
Lauren Reese Shaker Hts. 12 66 61 127
63 Kelly Scheetz Revere 12 60 68 128
64 Mary Fraley Mayfield 11 64 68 132
65 Meah Dixon Tallmadge 10 73 65 138
66 Lauren Morgan Bedford 12 72 73 145
67 Mackenzie Dalton Mayfield 10 69 83 152
68 Cydney Thomas Bedford 12 81 83 164
69 Paige Schultz Tallmadge 11 87 101 188
70 Hayley Lyons Walsh Jesuit 11 DQ 0 DQ

Previous RESULTS: 2016 Boys Division I Sectional Qualifier - Tannenhauf
Next RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier - Sweetbriar