RESULTS: 2016 Boys Division I Sectional Qualifier – Windmill Lakes


Walsh 2016 Boys Golf Team

Walsh 2016 Boys Golf Team

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division I Boys – Windmill Lakes

Windmill Lakes Golf Course, Ravenna
Wednesday, October 5, 2016

* Qualifiers: Top 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Walsh Jesuit * 307 (photo above)
1. Zak Supelak 12 41 37 78
2. Conner Evans 12 36 37 73
3. Colton Levey 9 41 40 81
4. John Burns 12 40 40 80
5. Brennan Komos 12 40 36 76
Coach: Bill Reilly

2nd Hudson * 310
1. Will Kurtz 12 38 35 73
2. Dave Sexton 12 37 39 76
3. Nolan Laughlin 12 43 38 81
4. Johnny Merrill 12 37 43 80
5. Connor Linx 12 44 42 86
Coach: Dave Kurtz

3rd North Royalton * 316
1. Blake Rudy 12 38 36 74
2. Tyler Snyder 12 45 42 87
3. Thomas Frey 11 37 42 79
4. Kyle Nowak 11 39 43 82
5. Jacob Shook 12 41 40 81
Coach: Steven Sprunger

4th Brecksville * 323
1. Griffin Stevens 12 42 38 80
2. Andrew Craig 12 43 41 84
3. Shane Strongosky 12 40 40 80
4. Mike Onesko 12 37 42 79
5. Jacob Henyey 10 42 43 85
Coach: Greg Roderick

5th Chagrin Falls 325
1. Daniel Berlin 12 35 36 71
2. Adam Bencko 11 41 39 80
3. Will DiFiore 11 47 43 90
4. Luca Opperman 9 44 43 87
5. Clark Reboul 9 45 42 87
Coach: Charlie Moriarty

6th Solon 329
1. Aaron Weaver 12 44 40 84
2. Rosner Jared 11 42 38 80
3. McRill Tyler 12 42 43 85
4. Caldwell Jake 10 38 44 82
5. Tomasetti Matthew 12 39 44 83
Coach: Joseph Nunney

7th Nordonia 331
1. Drake Tobias 12 41 39 80
2. Jake Vetrovsky 11 47 44 91
3. Chris Armao 12 42 41 83
4. Mitch Ehrman 11 42 45 87
5. Jared Budner 12 40 41 81
Coach: Scott Lawrence

8th Kenston 334
1. Emmett Weil 11 35 41 76
2. Jack Rini 12 44 44 88
3. Nate Fisher 10 42 42 84
4. John Boutton 12 41 45 86
5. Andrew Clark 12 43 45 88
Coach: TJ Tabor

9th Stow – Munroe Falls 334
1. Seulgiram Lee 12 38 40 78
2. Jordan Jolly 12 44 46 90
3. Kyle Buzaki 10 42 42 84
4. Aaron Kim 9 41 41 82
5. Ethan Fretag 11 48 46 94
Coach: Joe Vojtko

10th Twinsburg 337
1. A.J. Coy 12 41 41 82
2. Adam Woodmansee 12 41 45 86
3. Brisk Rucker 12 46 38 84
4. Patrick Flaherty 10 42 43 85
5. Jack Webb 10 49 49 98
Coach: Cary Bonham

11th Aurora 342
1. Jeremy Thorn 12 43 40 83
2. Michael Avalon 11 43 48 91
3. John Schroeder 12 46 43 89
4. James Robinson 11 42 41 83
5. William Snyder 12 45 42 87
Coach: David Munson

12th Parma 394
1. Adam Ivancic 12 49 48 97
2. Ben Smenda 11 56 47 103
3. Adam Golubovic 12 53 53 106
4. Jack Borke 9 45 43 88
5. Tom Domke 11 61 51 112
Coach: William Jeckel

13th Ravenna 424
1. Jared Strausser 12 46 46 92
2. Ryan Spaller 12 45 52 97
3. Mike Wunderle 10 54 55 109
4. Josh Byrch 10 65 61 126
Coach: Steven Hustack

14th Normandy 427
1. Jason Schroge 11 46 47 93
2. Noah Telepak 9 56 52 108
3. Josh Gainer 12 59 53 112
4. J.P. Newman 9 56 58 114
5. Dylan Palechka 9 61 62 123
Coach: Bill Dodd

15th Roosevelt
1. Hayden Kegg 12 41 38 79
2. Frank Farley 12 DQ 0 DQ
3. Kyle Smith 11 DQ 0 DQ
4. Griffen Wise 10 42 50 92
5. Nick Fisher 12 53 59 112
Coach: Eric Hughes

16th Bedford
1. Avandre Sayles 11 72 70 142
2. Jacob Sanders 11 94 92 186
3. Lakota Briggs 11 65 69 134
4. Jordan Briggs 11 DQ 0 DQ
Coach: Levi Crozier

17th Valley Forge
1. Shawn Berry 11 58 64 122
Coach: Sean Connors

Garfield Hts.
1. Kyle Macon 11 49 56 105
Coach: Brad Farmer

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Daniel Berlin * Chagrin Falls 12 35 36 71
2 Conner Evans Walsh Jesuit 12 36 37 73
2 Will Kurtz Hudson 12 38 35 73
4 Blake Rudy No. Royalton 12 38 36 74
5 Dave Sexton Hudson 12 37 39 76
5 Emmett Weil * Kenston 11 35 41 76
5 Brennan Komos Walsh Jesuit 12 40 36 76
8 Seulgiram Lee * Stow-Munroe Falls 12 38 40 78
8 Zak Supelak Walsh Jesuit 12 41 37 78
10 Mike Onesko Brecksville 12 37 42 79
10 Thomas Frey No. Royalton 11 37 42 79
10 Hayden Kegg * Roosevelt 12 41 38 79
13 Rosner Jared Solon 11 42 38 80
Griffin Stevens Brecksville 12 42 38 80
Drake Tobias Nordonia 12 41 39 80
Shane Strongosky Brecksville 12 40 40 80
Adam Bencko Chagrin Falls 11 41 39 80
John Burns Walsh Jesuit 12 40 40 80
Johnny Merrill Hudson 12 37 43 80
20 Colton Levey Walsh Jesuit 9 41 40 81
Jared Budner Nordonia 12 40 41 81
Jacob Shook No. Royalton 12 41 40 81
Nolan Laughlin Hudson 12 43 38 81
24 Aaron Kim Stow-Munroe Falls 9 41 41 82
Kyle Nowak No. Royalton 11 39 43 82
Caldwell Jake Solon 10 38 44 82
A.J. Coy Twinsburg 12 41 41 82
28 James Robinson Aurora 11 42 41 83
Chris Armao Nordonia 12 42 41 83
Jeremy Thorn Aurora 12 43 40 83
Tomasetti Matthew Solon 12 39 44 83
32 Kyle Buzaki Stow-Munroe Falls 10 42 42 84
Andrew Craig Brecksville 12 43 41 84
Aaron Weaver Solon 12 44 40 84
Brisk Rucker Twinsburg 12 46 38 84
Nate Fisher Kenston 10 42 42 84
37 McRill Tyler Solon 12 42 43 85
Jacob Henyey Brecksville 10 42 43 85
Patrick Flaherty Twinsburg 10 42 43 85
40 Connor Linx Hudson 12 44 42 86
Adam Woodmansee Twinsburg 12 41 45 86
John Boutton Kenston 12 41 45 86
43 Mitch Ehrman Nordonia 11 42 45 87
Luca Opperman Chagrin Falls 9 44 43 87
Clark Reboul Chagrin Falls 9 45 42 87
William Snyder Aurora 12 45 42 87
Tyler Snyder No. Royalton 12 45 42 87
48 Jack Borke Parma 9 45 43 88
Andrew Clark Kenston 12 43 45 88
Jack Rini Kenston 12 44 44 88
51 John Schroeder Aurora 12 46 43 89
52 Jordan Jolly Stow-Munroe Falls 12 44 46 90
Will DiFiore Chagrin Falls 11 47 43 90
54 Michael Avalon Aurora 11 43 48 91
Jake Vetrovsky Nordonia 11 47 44 91
56 Jared Strausser Ravenna 12 46 46 92
Griffen Wise Roosevelt 10 42 50 92
58 Jason Schroge Normandy 11 46 47 93
59 Ethan Fretag Stow-Munroe Falls 11 48 46 94
60 Ryan Spaller Ravenna 12 45 52 97
Adam Ivancic Parma 12 49 48 97
62 Jack Webb Twinsburg 10 49 49 98
63 Ben Smenda Parma 11 56 47 103
64 Kyle Macon Garfield Hts. 11 49 56 105
65 Adam Golubovic Parma 12 53 53 106
66 Noah Telepak Normandy 9 56 52 108
67 Mike Wunderle Ravenna 10 54 55 109
68 Nick Fisher Roosevelt 12 53 59 112
Tom Domke Parma 11 61 51 112
Josh Gainer Normandy 12 59 53 112
71 J.P. Newman Normandy 9 56 58 114
72 Shawn Berry Valley Forge 11 58 64 122
73 Dylan Palechka Normandy 9 61 62 123
74 Josh Byrch Ravenna 10 65 61 126
75 Lakota Briggs Bedford 11 65 69 134
76 Avandre Sayles Bedford 11 72 70 142
77 Jacob Sanders Bedford 11 94 92 186
78 Kyle Smith Roosevelt 11 DQ
Jordan Briggs Bedford 11 DQ
Frank Farley Roosevelt 12 DQ

Previous FINAL RESULTS: 2016 Ohio Cup Matches Northern Ohio PGA vs Southern Ohio PGA
Next RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier - The Elms