RESULTS: 2016 Boys Division III Sectional Qualifier – Riverview


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division III Boys – Riverview

Riverview Golf Course, Newton Falls
Wednesday, September 28, 2016

*Qualifiers: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Brookfield * 324
1. Conner Stevens 9 36 37 73
2. Justin Atkinson 9 38 44 82
3. Nate Smoot 11 43 43 86
4. Bryce Schell 12 42 41 83
5. Jake Bower 12 43 46 89
Coach: Larry Smoot

2nd John F. Kennedy * 325
1. Jimmy Graham 10 37 37 74
2. Gannon Fridley 10 45 45 90
3. Ryan Theis 12 40 40 80
4. Ryan Galle 12 43 50 93
5. Nick Macali 12 42 39 81
Coach: Jim St.George

3rd Bristol * 336
1. Anthony Clark 9 43 41 84
2. Daniel Lamosek 11 41 37 78
3. Cody Noga 12 43 42 85
4. Jakob Webb 12 42 47 89
5. Nick Chirozzi 10 54 49 103
Coach: Douglas Seemann

4th McDonald 340
1. Mikey Baker 12 42 45 87
2. DiRenzo Dominic 12 43 43 86
3. Ragazzine Joey 12 43 35 78
4. Zavier Bokan 10 44 48 92
5. Tanner Matig 10 42 47 89
Coach: Matthew Vukovic

5th Mathews 358
1. Ryan Kay 12 43 40 83
2. Ian DeGaten 12 43 53 96
3. Anthony Oulton 12 41 42 83
4. Jordan Brown 12 49 47 96
5. Eugene Conway 10 56 57 113
Coach: Greg Denovchek

6th St. John 366
1. Tony Massucci 12 38 39 77
2. John Chambers 10 46 50 96
3. David Rich 11 46 45 91
4. Cayleb Haynes 10 49 53 102
Coach: Kathryn Dutton

7th Windham 369
1. Benjamin Knight 12 44 39 83
2. Damien Kesling 10 52 52 104
3. Tyler Wiley 9 49 50 99
4. Samuel Speicher 11 53 43 96
5. Ashlyn Riggs 11 46 45 91
Coach: Dave Fall

8th Lordstown 400
1. Spencer Wingate 12 45 54 99
2. Kyle Knieriemen 11 46 50 96
3. Jordan Vaught 9 54 47 101
4. Blaze Miller 10 53 59 112
5. Ben Sinn 10 50 54 104
Coach: Brian Rust

9th Mineral Ridge 404
1. Chase Heslop 12 47 45 92
2. Rob Ambrose 12 45 46 91
3. Dylan Mazzupappa 9 52 52 104
4. Mark Christoff 11 61 56 117
5. Antonio LaMonica 9 60 60 120
Coach: Shawn Brown

10th Newton Falls 419
1. C.J Berry 10 53 56 109
2. Joe Urso 12 53 52 105
3. Preston Rapczak 10 50 54 104
4. Nate Wainwright 10 50 51 101
5. 0 0 0
Coach: Scott Kernen

11th Chalker 421
1. Brandon Barnhart 10 45 42 87
2. Nick Miller 10 53 53 106
3. Michael Vacca 11 60 57 117
4. Isaac Jacobs 10 53 58 111
5. Cole Saxion 9 63 61 124
Coach: Brian Woods

12th Maplewood 421
1. Mason Kotanchek 10 69 60 129
2. Bob Evan 11 41 44 85
3. Haden Mendik 10 52 44 96
4. Larry Sudano 12 65 54 119
5. Eli Cless 11 59 62 121
Coach: Jason Collins

13th Cornerstone Christian 443
1. Jonathan Lucas 11 58 66 124
2. Micah Vertal 10 51 56 107
3. Jon Fitch 10 71 57 128
4. Matthew Duncan 10 64 63 127
5. Garrett Belich 11 39 46 85
Coach: Marian Adamo

14th Badger 452
1. Jeff Agnew 11 49 51 100
2. Kolton Baer 11 57 51 108
3. Jimmy Plunkett 10 59 59 118
4. Cruze Nipple 9 60 66 126
5. Matt Morrison 11 78 71 149
Coach: Patrick Carney

15th Jackson-Milton 463
1. Bryce Colosimo 12 47 43 90
2. Joey Williams 9 58 58 116
3. Paul Bortz 10 68 67 135
4. Brandon Thomas 10 58 64 122
5. John Jagietta 9 70 66 136
Coach: Daniel Crish

 

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Conner Stevens Brookfield 9 36 37 73
2 Jimmy Graham John F. Kennedy 10 37 37 74
3 Tony Massucci * St. John 12 38 39 77
4 Daniel Lamosek Bristol 11 41 37 78
4 Ragazzine Joey * McDonald 12 43 35 78
6 Ryan Theis John F. Kennedy 12 40 40 80
7 Nick Macali John F. Kennedy 12 42 39 81
8 Justin Atkinson Brookfield 9 38 44 82
9 Bryce Schell Brookfield 12 42 41 83
9 Ryan Kay * Mathews 12 43 40 83 Won in playoff
9 Anthony Oulton Mathews 12 41 42 83 Lost in playoff
9 Benjamin Knight Windham 12 44 39 83 Lost in playoff
13 Anthony Clark Bristol 9 43 41 84
14 Cody Noga Bristol 12 43 42 85
Garrett Belich Cornerstone Christian 11 39 46 85
Bob Evan Maplewood 11 41 44 85
17 Nate Smoot Brookfield 11 43 43 86
DiRenzo Dominic McDonald 12 43 43 86
19 Brandon Barnhart Chalker 10 45 42 87
Mikey Baker McDonald 12 42 45 87
21 Jakob Webb Bristol 12 42 47 89
Jake Bower Brookfield 12 43 46 89
Tanner Matig McDonald 10 42 47 89
24 Bryce Colosimo Jackson-Milton 12 47 43 90
Gannon Fridley John F. Kennedy 10 45 45 90
26 Rob Ambrose Mineral Ridge 12 45 46 91
David Rich St. John 11 46 45 91
Ashlyn Riggs Windham 11 46 45 91
29 Zavier Bokan McDonald 10 44 48 92
Chase Heslop Mineral Ridge 12 47 45 92
31 Ryan Galle John F. Kennedy 12 43 50 93
32 Kyle Knieriemen Lordstown 11 46 50 96
Haden Mendik Maplewood 10 52 44 96
Ian DeGaten Mathews 12 43 53 96
Jordan Brown Mathews 12 49 47 96
John Chambers St. John 10 46 50 96
Samuel Speicher Windham 11 53 43 96
38 Spencer Wingate Lordstown 12 45 54 99
Tyler Wiley Windham 9 49 50 99
40 Jeff Agnew Badger 11 49 51 100
41 Jordan Vaught Lordstown 9 54 47 101
Nate Wainwright Newton Falls 10 50 51 101
43 Cayleb Haynes St. John 10 49 53 102
44 Nick Chirozzi Bristol 10 54 49 103
45 Ben Sinn Lordstown 10 50 54 104
Dylan Mazzupappa Mineral Ridge 9 52 52 104
Preston Rapczak Newton Falls 10 50 54 104
Damien Kesling Windham 10 52 52 104
49 Joe Urso Newton Falls 12 53 52 105
50 Nick Miller Chalker 10 53 53 106
51 Micah Vertal Cornerstone Christian 10 51 56 107
52 Kolton Baer Badger 11 57 51 108
53 C.J Berry Newton Falls 10 53 56 109
54 Isaac Jacobs Chalker 10 53 58 111
55 Blaze Miller Lordstown 10 53 59 112
56 Eugene Conway Mathews 10 56 57 113
57 Joey Williams Jackson-Milton 9 58 58 116
58 Michael Vacca Chalker 11 60 57 117
Mark Christoff Mineral Ridge 11 61 56 117
60 Jimmy Plunkett Badger 10 59 59 118
61 Larry Sudano Maplewood 12 65 54 119
62 Antonio LaMonica Mineral Ridge 9 60 60 120
63 Eli Cless Maplewood 11 59 62 121
64 Brandon Thomas Jackson-Milton 10 58 64 122
65 Cole Saxion Chalker 9 63 61 124
Jonathan Lucas Cornerstone Christian 11 58 66 124
67 Cruze Nipple Badger 9 60 66 126
68 Matthew Duncan Cornerstone Christian 10 64 63 127
69 Jon Fitch Cornerstone Christian 10 71 57 128
70 Mason Kotanchek Maplewood 10 69 60 129
71 Paul Bortz Jackson-Milton 10 68 67 135
72 John Jagietta Jackson-Milton 9 70 66 136
73 Matt Morrison Badger 11 78 71 149

Previous Ohio Finishes T19 in 2016 USGA Men's State Team Championship
Next RESULTS: 2016 Boys Division III Sectional Qualifier - Pine Hills