RESULTS: 2016 Boys Division III Salem Hills Sectional Qualifier


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division III Boys – Salem Hills

Salem Hills Golf Club, Salem, Ohio
Monday, September 26, 2016

*Qualifiers: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Columbiana * 357
1. Jared Wilson 11 36 40 76
2. Griffin Williams 12 43 47 90
3. Seth Ross 10 45 45 90
4. Matthew Pinciaro 12 49 57 106
5. Nate Whitehead 10 45 56 101
Coach: Jeff Jackson

2nd Springfield * 363
1. Tyler Harbert 11 43 45 88
2. Garret Doran 11 42 43 85
3. Eric Swansiger 11 48 48 96
4. Dillon Schiadone 10 47 47 94
5. Braden Phillips 11 54 47 101
Coach: Dom Daltorio

3rd St. Thomas Aquinas * 373
1. Jaret Knox 12 46 49 95
2. Ethan Hawkins 10 44 44 88
3. Ben Pavlica 10 53 53 106
4. Colton Smith 10 47 49 96
5. Jacob Stephens 9 45 49 94
Coach: Terry Murphy

4th Heritage Christian 375
1. Andrew Wade 12 48 46 94
2. Daniel Durbin 12 44 41 85
3. Bryan Brooks 11 44 41 85
4. Andrew Martin 12 55 56 111
5. Kenneth Martin 9 63 56 119
Coach: Todd Bentzel

5th David Anderson 398
1. Branson Brownfield 11 40 45 85
2. Noah Barnes 12 53 48 101
3. Austin Craig 9 45 46 91
4. Josh Entrikin 10 56 65 121
5. Michael Miller 9 69 81 150
Coach: Jason Thompson

6th Waterloo 413
1. Eric Jacobs 12 42 58 100
2. Matt Deangelis 10 51 57 108
3. Tim Hodgkinson 12 47 51 98
4. David Tasker 11 48 61 109
5. Shaun Wasko 12 53 54 107
Coach: Matthew Flanagan

7th Wellsville 413
1. Jake Green 12 53 54 107
2. Jace Cartwright 12 41 44 85
3. Hunter Ulbright 12 56 54 110
4. Shawn Osborn 10 56 55 111
5. Seth Kerner 10 60 54 114
Coach: John Stoakes

8th Lowellville 436
1. Devin Wright 12 49 56 105
2. Dominic McClaughlin 12 51 56 107
3. David Santangelo 10 55 52 107
4. Bryan Harris 10 58 59 117
5. Ricky Cutter 10 62 67 129
Coach: Tom Pilkington

9th Southern 448
1. Josh Boyle 11 54 48 102
2. Nick May 10 51 53 104
3. Jared Garner 9 60 68 128
4. Tanner Patterson 9 59 55 114
5. 0 0 0
Coach: Paul Bergert

10th United 455
1. Shane Black 10 52 49 101
2. Brant Hahlen 9 69 56 125
3. Jacob Himes 9 55 59 114
4. Matthew Courtney 10 58 57 115
5. Jacob Ingledue 12 61 73 134
Coach: Todd Sarchet

11th Memorial 505
1. Dean Austalosh 10 37 40 77
2. Michael Beeson 10 50 50 100
3. Joseph Broz 9 77 87 164
4. Joseph Michaels 9 90 74 164
5. 0 0 0
Coach: Ron Aulet

12th Seb. McKinley 534
1. Collin Baia 11 60 64 124
2. Kyle Youmans 12 53 54 107
3. Joey Clark 10 67 73 140
4. Camden Green 9 72 91 163
5. 0 0 0
Coach: Brad Kirkland

13th Heartland Christian 0
1. Connor McIntosh 11 56 59 115
2. 0 0 0
3. 0 0 0
4. 0 0 0
5. 0 0 0
Coach: Susanne Shields

 

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Jared Wilson Columbiana 11 36 40 76
2 Dean Austalosh * Memorial 10 37 40 77
3 Branson Brownfield * David Anderson 11 40 45 85
3 Daniel Durbin * Heritage Christian 12 44 41 85
3 Bryan Brooks * Heritage Christian 11 44 41 85
3 Garret Doran Springfield 11 42 43 85
3 Jace Cartwright * Wellsville 12 41 44 85
8 Tyler Harbert Springfield 11 43 45 88
8 Ethan Hawkins St. Thomas Aquinas 10 44 44 88
10 Griffin Williams Columbiana 12 43 47 90
Seth Ross Columbiana 10 45 45 90
12 Austin Craig David Anderson 9 45 46 91
13 Andrew Wade Heritage Christian 12 48 46 94
Dillon Schiadone Springfield 10 47 47 94
Jacob Stephens St. Thomas Aquinas 9 45 49 94
16 Jaret Knox St. Thomas Aquinas 12 46 49 95
17 Eric Swansiger Springfield 11 48 48 96
Colton Smith St. Thomas Aquinas 10 47 49 96
19 Tim Hodgkinson Waterloo 12 47 51 98
20 Michael Beeson Memorial 10 50 50 100
Eric Jacobs Waterloo 12 42 58 100
22 Nate Whitehead Columbiana 10 45 56 101
Noah Barnes David Anderson 12 53 48 101
Braden Phillips Springfield 11 54 47 101
Shane Black United 10 52 49 101
26 Josh Boyle Southern 11 54 48 102
27 Nick May Southern 10 51 53 104
28 Devin Wright Lowellville 12 49 56 105
29 Matthew Pinciaro Columbiana 12 49 57 106
Ben Pavlica St. Thomas Aquinas 10 53 53 106
31 Dominic McClaughlin Lowellville 12 51 56 107
David Santangelo Lowellville 10 55 52 107
Kyle Youmans Seb. McKinley 12 53 54 107
Shaun Wasko Waterloo 12 53 54 107
Jake Green Wellsville 12 53 54 107
36 Matt Deangelis Waterloo 10 51 57 108
37 David Tasker Waterloo 11 48 61 109
38 Hunter Ulbright Wellsville 12 56 54 110
39 Andrew Martin Heritage Christian 12 55 56 111
Shawn Osborn Wellsville 10 56 55 111
41 Tanner Patterson Southern 9 59 55 114
Jacob Himes United 9 55 59 114
Seth Kerner Wellsville 10 60 54 114
44 Connor McIntosh Heartland Christian 11 56 59 115
Matthew Courtney United 10 58 57 115
46 Bryan Harris Lowellville 10 58 59 117
47 Kenneth Martin Heritage Christian 9 63 56 119
48 Josh Entrikin David Anderson 10 56 65 121
49 Collin Baia Seb. McKinley 11 60 64 124
50 Brant Hahlen United 9 69 56 125
51 Jared Garner Southern 9 60 68 128
52 Ricky Cutter Lowellville 10 62 67 129
53 Jacob Ingledue United 12 61 73 134
54 Joey Clark Seb. McKinley 10 67 73 140
55 Michael Miller David Anderson 9 69 81 150
56 Camden Green Seb. McKinley 9 72 91 163
57 Joseph Broz Memorial 9 77 87 164
Joseph Michaels Memorial 9 90 74 164

Previous RESULTS: 2016 Boys Division II Windmill Lakes Sectional Qualifier
Next RESULTS: 2016 Boys Division II Quail Hollow Sectional Qualifier