RESULTS: 2016 Boys Division III District Golf Tournament – Tannenhauf


2016 Brookfield Boys High School Golf Team

2016 Brookfield Boys High School Golf Team

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio District Tournament
OHSAA Division III Boys – Tannenhauf

Tannenhauf Golf Club, Alliance, Ohio
Thursday, October 6, 2016

* Qualifiers: Top 2 teams and 2 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Brookfield * 325
1. Conner Stevens 9 39 38 77
2. Justin Atkinson 9 41 41 82
3. Nate Smoot 11 43 41 84
4. Bryce Schell 12 38 44 82
5. Jake Bower 12 48 50 98
Coach: Larry Smoot

2nd Columbiana * 327
1. Jared Wilson 11 36 36 72
2. Griffin Williams 12 42 41 83
3. Seth Ross 10 39 40 79
4. Matthew Pinciaro 12 47 46 93
5. Nate Whitehead 10 55 52 107
Coach: Jeff Jackson

3rd John F. Kennedy 336
1. Jimmy Graham 10 36 37 73
2. Randy Theis 12 38 43 81
3. Gannon Fridley 10 47 47 94
4. Ryan Galle 12 45 43 88
5. Nick Macali 12 49 48 97
Coach: Jim St. George

4th Kirtland 336
1. Michael Schnur 11 40 37 77
2. Adam Mueller 10 42 41 83
3. Michael Knezevic 12 45 41 86
4. Jack Dever 10 44 46 90
5. Isabel Anness 11 50 48 98
Coach: Greg Cosimi

5th Bristol 342
1. Anthony Clark 9 38 42 80
2. Daniel Lamosek 11 43 46 89
3. Cody Noga 12 41 41 82
4. Jakob Webb 12 43 48 91
5. Nick Chirozzi 10 DNF 0 DNF
Coach: Douglas Seemann

6th Dalton 355
1. Eric Summers 11 39 41 80
2. Justin Schlabach 11 44 45 89
3. Sam Herzog 12 46 46 92
4. Andrew Martin 12 50 44 94
5. Garrett Gwin 11 45 51 96
Coach: Mike Weaver

7th St. Thomas Aquinas 367
1. Jaret Knox 12 46 44 90
2. Ethan Hawkins 10 48 43 91
3. Ben Pavlica 10 47 45 92
4. Colton Smith 10 60 51 111
5. Jacob Stephens 9 45 49 94
Coach: Terry Murphy

8th Lake Ridge Acad. 394
1. Davin Amy 9 48 52 100
2. Quinn Sekreta 12 43 45 88
3. Eddie DePalma 12 54 50 104
4. Alec Wostmann 10 49 53 102
5. Kaan Koprulu 12 59 63 122
Coach: Andrew Edgar

9th Springfield 407
1. Tyler Harbert 11 45 46 91
2. Garret Doran 11 56 55 111
3. Eric Swansiger 11 49 47 96
4. Dillon Schiadone 10 53 56 109
5. Braden Phillips 11 61 56 117
Coach: Dom Daltorio

10th Hillsdale
1. Luke Honaker 10 50 47 97
Coach: Dave Honaker

Central Christian
1. Jordan Tschiegg 12 62 58 120
Coach: Zach Kooker

Independence
1. Carson Bianco 10 42 49 91
Coach: Mark Echstenkamper

St. John
1. Tony Massucci 12 41 40 81
Coach: Kathryn Dutton

McDonald
1. Ragazzine Joey 12 41 48 89
Coach: Matthew Vukovic

Mathews
1. Ryan Kay 12 43 39 82
Coach: Greg Denovchek

David Anderson
1. Branson Brownfield 11 42 42 84
Coach: Jason Thompson

Heritage Christian
1. Bryan Brooks 11 65 62 127
Coach: Todd Bentzel

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Jared Wilson Columbiana 11 36 36 72
2 Jimmy Graham * John F. Kennedy 10 36 37 73
3 Michael Schnur * Kirtland 11 40 37 77
3 Conner Stevens Brookfield 9 39 38 77
5 Seth Ross Columbiana 10 39 40 79
6 Eric Summers Dalton 11 39 41 80
6 Anthony Clark Bristol 9 38 42 80
8 Randy Theis John F. Kennedy 12 38 43 81
8 Tony Massucci St. John 12 41 40 81
10 Justin Atkinson Brookfield 9 41 41 82
10 Bryce Schell Brookfield 12 38 44 82
10 Cody Noga Bristol 12 41 41 82
10 Ryan Kay Mathews 12 43 39 82
14 Adam Mueller Kirtland 10 42 41 83
Griffin Williams Columbiana 12 42 41 83
16 Nate Smoot Brookfield 11 43 41 84
Branson Brownfield David Anderson 11 42 42 84
18 Michael Knezevic Kirtland 12 45 41 86
19 Quinn Sekreta Lake Ridge Acad. 12 43 45 88
Ryan Galle John F. Kennedy 12 45 43 88
21 Justin Schlabach Dalton 11 44 45 89
Daniel Lamosek Bristol 11 43 46 89
Ragazzine Joey McDonald 12 41 48 89
24 Jack Dever Kirtland 10 44 46 90
Jaret Knox St. Thomas Aquinas 12 46 44 90
26 Carson Bianco Independence 10 42 49 91
Jakob Webb Bristol 12 43 48 91
Tyler Harbert Springfield 11 45 46 91
Ethan Hawkins St. Thomas Aquinas 10 48 43 91
30 Sam Herzog Dalton 12 46 46 92
Ben Pavlica St. Thomas Aquinas 10 47 45 92
32 Matthew Pinciaro Columbiana 12 47 46 93
33 Andrew Martin Dalton 12 50 44 94
Gannon Fridley John F. Kennedy 10 47 47 94
Jacob Stephens St. Thomas Aquinas 9 45 49 94
36 Garrett Gwin Dalton 11 45 51 96
Eric Swansiger Springfield 11 49 47 96
38 Luke Honaker Hillsdale 10 50 47 97
Nick Macali John F. Kennedy 12 49 48 97
40 Isabel Anness Kirtland 11 50 48 98
Jake Bower Brookfield 12 48 50 98
42 Davin Amy Lake Ridge Acad. 9 48 52 100
43 Alec Wostmann Lake Ridge Acad. 10 49 53 102
44 Eddie DePalma Lake Ridge Acad. 12 54 50 104
45 Nate Whitehead Columbiana 10 55 52 107
46 Dillon Schiadone Springfield 10 53 56 109
47 Garret Doran Springfield 11 56 55 111
Colton Smith St. Thomas Aquinas 10 60 51 111
49 Braden Phillips Springfield 11 61 56 117
50 Jordan Tschiegg Central Christian 12 62 58 120
51 Kaan Koprulu Lake Ridge Acad. 12 59 63 122
52 Bryan Brooks Heritage Christian 11 65 62 127
53 Nick Chirozzi Bristol 10 DNF 0 DNF
54 Dean Austalosh Memorial 10 0 0 0

Previous RESULTS: 2016 Girls Division I Sectional Qualifier - The Elms
Next 2016 Greater Cleveland Skins Game: Week 26 Results