RESULTS: 2016 Boys Division II Sectional Qualifier – The Elms


Ohio High School Athletic Association State Golf Championships

Ohio High School Athletic AssociationFINAL RESULTS:
Northeast Ohio Sectional Qualifying Tournament
OHSAA Division II Boys – The Elms CC

The Elms Country Club of Massillon
Tuesday, September 27, 2016

*Qualifiers: Top 3 teams and 3 individuals not on a qualifying team.

TEAM RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1st Manchester * 335
1. Van Wallbrown 11 40 43 83
2. Danny Grizer 12 37 43 80
3. Mark Knaus 11 54 49 103
4. Trent Mars 12 41 46 87
5. John Ouimet 11 40 45 85
Coach: Shawn Zavodney

2nd Canton Central Catholic * 337
1. Noah Drlik 12 38 44 82
2. Tyler Freudeman 10 41 45 86
3. Max Congeni 9 39 45 84
4. Luke Helline 10 42 43 85
5. Nolan Helline 11 48 43 91
Coach: David Oates

3rd Smithville * 341
1. Braden Smith 10 38 38 76
2. Jacob McConnell 12 39 43 82
3. Matt Miller 11 46 47 93
4. Jacob Mullen 10 48 48 96
5. Jacob Reed 11 42 48 90
Coach: Michael Miller

4th South Range 343
1. Tom Roux 11 33 40 73
2. John Popa 11 48 42 90
3. Ryan Turnbull 11 46 46 92
4. Randy Skripac 12 43 45 88
5. Nick Fromel 10 47 51 98
Coach: James Hanek

5th West Branch 346
1. Blake Glista 12 38 41 79
2. Nick Pidgeon 9 43 46 89
3. Ryan Sox 11 43 47 90
4. Andy Hruvoski 12 44 51 95
5. Noah Wasosky 12 43 45 88
Coach: Zach Noll

6th Northwest 350
1. Joshua Woodward 11 43 41 84
2. Austin Koprivec 11 43 42 85
3. Andrew Dane 11 46 49 95
4. Brock Berger 11 45 46 91
5. Scott Wormald 11 44 46 90
Coach: Ashley Winston

7th East Palestine 356
1. Marshall Huddleston 12 39 46 85
2. Tom Dumbauld 12 41 44 85
3. Nick Yarosz 11 49 50 99
4. Braxton Westover 12 43 44 87
5. Noah Sneddon 11 58 56 114
Coach: Angela Molaskey

8th Fairless 360
1. Hunter Lowder 12 35 39 74
2. Jordan DeLillo 11 44 48 92
3. Rex Adams 12 41 51 92
4. Brendon Reese 12 51 51 102
5. Andrew Zimmer 11 54 51 105
Coach: Jim Jennings

9th Waynedale 366
1. Drew Hostetler 10 43 39 82
2. Dylan Ledford 9 39 47 86
3. Thad Weaver 9 50 49 99
4. Trace Gray 12 51 48 99
5. 0 0 0
Coach: Melinda Bates

10th Field 389
1. Rusty Shaffer 12 39 46 85
2. Austin Goodwill 11 DNF 0 DNF
3. Bailey Campbell 12 47 52 99
4. Ryan Stevens 10 45 50 95
5. Blake Frasher 11 52 58 110
Coach: David Wise

11th Triway 401
1. Nick Noble 11 45 41 86
2. Spencer Schmid 9 45 45 90
3. Hunter Kiper 11 49 62 111
4. Jake Miller 9 58 61 119
5. Zeno Middleton 9 54 60 114
Coach: Brian Kiper
12th Tuslaw 408.499000 408
1. Hunter Hill 12 45 52 97
2. Gary Couch 11 49 51 100
3. Korey Bolitho 10 53 53 106
4. Noah Johnson 9 49 56 105
5. Brian Lash 10 DNF 0 DNF
Coach: Daniel Edgein

13th Orrville 420
1. Justin Hare 11 81 51 132
2. Connor Budd 11 52 52 104
3. Ty Duxbury Ty Duxbury 12 52 52 104
4. Dale McLuckie 9 47 56 103
5. Jacob Banton 9 53 56 109
Coach: Paul Chamberlin

14th Canton South 463
1. Jacob Lutz 12 51 57 108
2. Kameron Long 9 57 66 123
3. Mark Eckroate 12 61 60 121
4. Payton Tender 11 61 62 123
5. Logan Zaleski 9 54 57 111
Coach: Jeremy Noll

15th Crestview 463
1. Jonathan Lissi 12 61 65 126
2. Major Boston 12 54 61 115
3. Ethan McCloskey 9 61 56 117
4. Nate Wisbith 11 58 50 108
5. Hudson Straney 11 62 61 123
Coach: Wayne Biser

 

INDIVIDUAL RESULTS:

POS | PLAYER | SCHOOL | GRADE | OUT | IN | TOTAL

1 Tom Roux * South Range 11 33 40 73
2 Hunter Lowder * Fairless 12 35 39 74
3 Braden Smith Smithville 10 38 38 76
4 Blake Glista * West Branch 12 38 41 79
5 Danny Grizer Manchester 12 37 43 80
6 Noah Drlik Canton C.C. 12 38 44 82
6 Jacob McConnell Smithville 12 39 43 82
6 Drew Hostetler Waynedale 10 43 39 82
9 Van Wallbrown Manchester 11 40 43 83
10 Max Congeni Canton C.C. 9 39 45 84
10 Joshua Woodward Northwest 11 43 41 84
12 Luke Helline Canton C.C. 10 42 43 85
Marshall Huddleston East Palestine 12 39 46 85
Tom Dumbauld East Palestine 12 41 44 85
Rusty Shaffer Field 12 39 46 85
John Ouimet Manchester 11 40 45 85
Austin Koprivec Northwest 11 43 42 85
18 Tyler Freudeman Canton C.C. 10 41 45 86
Nick Noble Triway 11 45 41 86
Dylan Ledford Waynedale 9 39 47 86
21 Braxton Westover East Palestine 12 43 44 87
Trent Mars Manchester 12 41 46 87
23 Randy Skripac South Range 12 43 45 88
Noah Wasosky West Branch 12 43 45 88
25 Nick Pidgeon West Branch 9 43 46 89
26 Scott Wormald Northwest 11 44 46 90
Jacob Reed Smithville 11 42 48 90
John Popa South Range 11 48 42 90
Spencer Schmid Triway 9 45 45 90
Ryan Sox West Branch 11 43 47 90
31 Nolan Helline Canton C.C. 11 48 43 91
Brock Berger Northwest 11 45 46 91
33 Jordan DeLillo Fairless 11 44 48 92
Rex Adams Fairless 12 41 51 92
Ryan Turnbull South Range 11 46 46 92
36 Matt Miller Smithville 11 46 47 93
37 Ryan Stevens Field 10 45 50 95
Andrew Dane Northwest 11 46 49 95
Andy Hruvoski West Branch 12 44 51 95
40 Jacob Mullen Smithville 10 48 48 96
41 Hunter Hill Tuslaw 12 45 52 97
42 Nick Fromel South Range 10 47 51 98
43 Nick Yarosz East Palestine 11 49 50 99
Bailey Campbell Field 12 47 52 99
Thad Weaver Waynedale 9 50 49 99
Trace Gray Waynedale 12 51 48 99
47 Gary Couch Tuslaw 11 49 51 100
48 Brendon Reese Fairless 12 51 51 102
49 Mark Knaus Manchester 11 54 49 103
Dale McLuckie Orrville 9 47 56 103
51 Connor Budd Orrville 11 52 52 104
Ty Duxbury Ty Duxbury Orrville 12 52 52 104
53 Andrew Zimmer Fairless 11 54 51 105
Noah Johnson Tuslaw 9 49 56 105
55 Korey Bolitho Tuslaw 10 53 53 106
56 Jacob Lutz Canton South 12 51 57 108
Nate Wisbith Crestview 11 58 50 108
58 Jacob Banton Orrville 9 53 56 109
59 Blake Frasher Field 11 52 58 110
60 Logan Zaleski Canton South 9 54 57 111
Hunter Kiper Triway 11 49 62 111
62 Noah Sneddon East Palestine 11 58 56 114
Zeno Middleton Triway 9 54 60 114
64 Major Boston Crestview 12 54 61 115
65 Ethan McCloskey Crestview 9 61 56 117
66 Jake Miller Triway 9 58 61 119
67 Mark Eckroate Canton South 12 61 60 121
68 Kameron Long Canton South 9 57 66 123
Payton Tender Canton South 11 61 62 123
Hudson Straney Crestview 11 62 61 123
71 Jonathan Lissi Crestview 12 61 65 126
72 Justin Hare Orrville 11 81 51 132
73 Austin Goodwill Field 11 DNF 0 DNF
Brian Lash Tuslaw 10 DNF 0 DNF

Previous RESULTS: 2016 Boys Division II Sectional Qualifier - Forest Hills
Next RESULTS: 2016 Medina v Canton Glen Oak Girls High School Golf